Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / BiH, Macedonia i Grecja wśród krajów z najwyższym odsetkiem palaczy
zena-cigareta-pusenje - seebiz.net

BiH, Macedonia i Grecja wśród krajów z najwyższym odsetkiem palaczy

Zgodnie z wynikami badań, które zostały przeprowadzone przez profesorów z University of Washington, BiH i Macedonia znalazły się w grupie państw z najwyższym odsetkiem palaczy nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

W tygodniku Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego zostały opublikowane dane dotyczące 187 krajów. Najwyższy odsetek palaczy na Bałkanach zanotowano w Grecji i Macedonii – papierosy pali odpowiednio 38% i 37% mieszkańców tych krajów. W Bułgarii odsetek palących wynosi 36%, w BiH 32%. Podobny wynik osiągnęły inne kraje regionu – w Chorwacji pali 31% populacji, w Serbii i Czarnogórze 27%, a w Albanii 21%. Na Węgrzech i w Rumunii palacze stanowią 28% mieszkańców, w Turcji 26%, a w Słowenii 24%.

W niektórych krajach Europy Zachodniej odsetek ten jest niższy niż na Bałkanach – w Niemczech papierosy pali 25% populacji, w Hiszpanii 26% i w Wielkiej Brytanii 22%. Najniższą liczbę palaczy w Europie zanotowano w Skandynawii – w Szwecji palący stanowią 14% społeczeństwa. Najwyższy odsetek palaczy na świecie wykazano w Timorze Wschodnim (61%), Indonezji (57%) i Armenii (51,5%), a najniższy w krajach afrykańskich. Wg wyników przeprowadzonych badań obecnie pali znacznie więcej osób niż w latach 80 XX wieku. Wpłynął na to ogólny wzrost liczby ludności i popularność papierosów w Chinach, Indiach i Rosji.

Źródło: seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE