Home / Bałkany / BiH / BiH: Marsz Pokoju ku pamięci ofiar ludobójstwa
mars-mira-2014_oslobodjenje.ba

BiH: Marsz Pokoju ku pamięci ofiar ludobójstwa

Dzisiaj w coroczny marsz pokoju Nezuk-Srebrenica wyruszyło 5 000 osób. Jest to jeden z elementów obchodów 19 rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy. Podążając trasą ucieczki mężczyzn i chłopców, którzy zginęli w 1995 r., co roku tysiące osób oddaje im hołd.

W większości uczestnikami są młodzi ludzie od 15 do 30 roku życia, komentują organizatorzy marszu. W tym roku wspiera ich Ministerstwo ds. Wysiedleńców i Uciekinierów, kilka organizacji humanitarnych oraz siły zbrojne BiH. Poza tradycyjnym przemarszem planowane są też maratony rowerowe na linii Bihać-Potočari.

W trakcie trzech dni uczestnicy Marszu Pokoju przejdą około 100 kilometrów i 10 lipca dotrą do Potočari. Po ukończeniu Marszu będą mogli wziąć udział w pochówku zidentyfikowanych ofiar, odnalezionych w masowych grobach. Najmłodsza ofiara, która zostanie pochowana 11 lipca, miała 14 lat, a jej szczątki zostały odnalezione w czterech różnych masowych grobach.

Jedynym krajem poza BiH, gdzie obchodzona jest rocznica tej zbrodni, jest Wielka Brytania. W dniach 6-13 lipca jest tam organizowana akcja Remembering Srebrenica (pod tą nazwą funkcjonuje również organizacja, która zajmuje się utrzymywaniem pamięci o ludobójstwie w Srebrenicy). W tych obchodach weźmie udział czwórka ocalałych ze Srebrenicy, przedstawiciele państwowi, jak i wielu artystów, którzy przygotowali program mający na celu przypomnienie o tragicznych wydarzeniach z 1995 roku.

W Potočari od 2003 do 2013 roku pochowano 6 066 ofiar ludobójstwa w Srebrenicy. W tym roku pochowane zostanie tam kolejnych 175 osób. W 1995 roku podczas czystek etnicznych nad Boszniakami zabito około 8 000 ludzi. Zbrodnia ta została przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze w 2007 roku oficjalnie sklasyfikowana jako ludobójstwo.

Galerie zdjęć: tariksamarah.com i radiosarajevo.ba

Źródło: balkans.aljazeera.net, klix.ba, radiosarejevo.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE