Home / Polityka / Bezpieczeństwo / BiH: Mevlid Jašarević nie przyznaje się do winy

BiH: Mevlid Jašarević nie przyznaje się do winy

 

W trakcie procesu Mevlid Jašarević nie przyznał się do udziału w ataku terrorystycznym na ambasadę USA w Sarajewie 28 października 2011 r. Jašarević po trzech ostrzeżeniach sądu odmówił wstania i okazania szacunku wobec instytucji.
Pozostali oskarżeni, czyli Emrah Fojnica oraz Munib Ahmetspahić, również zaprzeczyli swojej winie i oskarżeniu o członkostwo w wahabickiej grupie terrorystycznej. Według aktu oskarżenia celem tej grupy było ukazanie swojego niezadowolenia z sytuacji w państwie oraz zmiana położenia tej społeczności za pomocą przemocy i ataków terrorystycznych. Działania były organizowane przeciwko instytucjom i organom władzy w BiH oraz przeciwko innym państwom, które mają swoich dyplomatycznych przedstawicieli w BiH. Oskarżeni byli przygotowani do ataku terrorystycznego, wcześniej zakupili broń i sprzęt wojskowy, w tym broń snajperską.
Po przesłuchaniu adwokat Jašarevicia, Senad Dupovac, poinformował dziennikarzy, że jego klient nie popełnił przestępstwa, o które jest oskarżany. Dupovac twierdzi, że można mówić jedynie o zagrożeniu bezpieczeństwa osób znajdujących się pod międzynarodową ochroną, a nie o ataku terrorystycznym. Dupovac podkreśla, że jego klient jako rzekomy terrorysta ma wrażliwe serce, ponieważ wszystkie osoby, które były na miejscu, zmusił do ucieczki.
Prokuratura jest w pełni gotowa do przeprowadzenia postępowania dowodowego w tej sprawie. Rzecznik potwierdza, że zostanie wezwanych 39 świadków oraz biegłych sądowych. Prokuratura jest również w posiadaniu ok. 100 dowodów, które potwierdzą winę oskarżonego o udział w ataku terrorystycznym oraz organizowanie grupy terrorystycznej.
Akt oskarżenia przeciwko Jašareviciowi wniósł również amerykański Departament Sprawiedliwości. Akt został złożony w sądzie w Waszyngtonie i zawiera 10 punktów, w tym usiłowanie zabójstwa amerykańskich funkcjonariuszy lub pracowników i atak z użyciem śmiercionośnej broni.
Maksymalny wymiar kary dla tego typu terroryzmu to 20 lat.

 

Źródło: mojevijesti.ba

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE