Home / Polityka / Bezpieczeństwo / BiH: Mevlid Jašarević skazany na 18 lat więzienia

BiH: Mevlid Jašarević skazany na 18 lat więzienia

Sąd Najwyższy BiH wydał nieprawomocny wyrok skazujący islamskiego radykała, Mevlida Jašarevicia, na 18 lat więzienia. Podejrzani o współudział Emrah Fojnica i Munib Ahmetspahić zostali uniewinnieni z powodu braku dowodów. Jašarević, który został oskarżony o atak terrorystyczny na ambasadę USA w Sarajewie 28 października 2011 r., zapowiedział, że wyrok przeciwko niemu nie powstrzyma ataków na Amerykanów.  Dodał także, iż będą oni celem, dopóki zabijają muzułmanów.

Senad Dupovac, adwokat Jašarevicia, powiedział, że jego klient nie zamierzał nikogo zabić, lecz zostać zabitym – jego męczeńska śmierć miałaby zapewnić mu miejsce w raju. Prokurator Dubravko Čampara zażądał w mowie końcowej, by Jašarević oraz jego dwaj wspólnicy skazani zostali za terroryzm. Oskarżenie obciążało Jašarevicia, Fojnicę i Ahmetspahicia odpowiedzialnością za ranienie pracownika ochrony. Dowody przedstawiło 39 świadków i ekspertów, wykorzystano ponad 100 materiałów dowodowych. Sam atak na ambasadę miał przyczynić się do wycofania sił NATO z Afganistanu.

Branko Perić, przewodniczący Rady Sądownictwa Sądu Najwyższego BiH, powiedział, że Bośnia nigdy nie miała do czynienia z takimi formami terroryzmu. Poruszył również kwestię roli przywódcy zgromadzenia wahhabitów we wsi Gornja Maoča, Nusreta Imamovicia, dodając, iż ludzie z tej miejscowości nie uznają państwa, nie chodzą na wybory, nie grzebią zmarłych w przeznaczonych do tego miejscach, nie posyłają dzieci do szkół państwowych.  Imamović w swoich wystąpieniach publicznych jawnie negował instytucję państwa, co mogło przyczynić się do ataku na ambasadę. Perić uważa, że „gdyby nie było Gornjej Maočy, nie byłoby również Mevlida Jašarevicia”.

Dupovac zapowiedział, że jego klient będzie chciał odbyć karę w Serbii.

 

Źródło: seebiz.eu, sutra.ba, tanjug.rs

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE