Home / Bałkany / BiH / BiH: Międzynarodowy Festiwal Filmu Queer „Merlinka” w Sarajewie
lgbt-www.thesaint-online.com

BiH: Międzynarodowy Festiwal Filmu Queer „Merlinka” w Sarajewie

Od 31 stycznia do 2 lutego br. w sarajewskim kinie Kriterion będzie miał miejsce Międzynarodowy Festiwal Filmu Queer „Merlinka” zorganizowany przez stowarzyszenie Sarajevski Otvoreni Centar. Festiwal ten obdbył się po raz pierwszy w 2009 r. w Belgradzie. Przyświeca mu idea promowania filmów zajmujących się tematyką osób homoseksualnych i transseksualnych, a które rzadko są pokazywane szerszej publiczności.

Nazwa upamiętnia Vjerana Miladinovicia (pseudonim „Merlinka”) – pierwszego publicznie zdeklarowanego tranwestytę w krajach byłej Jugosławii, który został zamordowany. Celem festiwalu jest promocja praw i kultury osób LGBT poprzez sztukę filmową, co może wpłynąć na zmniejszanie skali homofobii.

Podczas trzech festiwalowych dni zaprezentowane zostaną 3 długometrażowe filmy i 30 krótkometrażowych. Drugiego dnia odbędzie się dyskusja pt. „Transseksualność w tranzycji”, podczas której poruszone zostaną kwestie transseksualności ukazanej w szerokim społeczno-ideologicznom kontekście krajów regionu oraz wpływu procesów politycznych na akty prawne dot. osób LGBT i ich życie codzienne. Festiwal odbędzie się w Sarajewie już po raz drugi.

Program festiwalu

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE