Home / Bałkany / BiH / BiH: Milorad Dodik o uniewinnieniu chorwackich generałów

BiH: Milorad Dodik o uniewinnieniu chorwackich generałów

Wyrok uniewinniający wydany przez Izbę Apelacyjną Trybunału Haskiego dla chorwackich generałów Ante Gotoviny i Mladena Markača jest „(…) niewiarygodny i przynosi wstyd, co więcej, pewnym jest, że został wydany pod naciskami politycznymi”, powiedział agencji Anadolija, Milorad Dodik, prezydent Republiki Serbskiej.

– Niewiarygodne, że po wyroku skazującym pierwsze instancji, teraz został wydany wyrok uniewinniający. Można było oczekiwać zmniejszenia wymiaru kary, ale nie tego. W każdym razie, uważam, że polityka miała tutaj decydujący wpływ i że Chorwacja, która teraz ma stać się członkiem Unii Europejskiej, nie byłaby w dobrej sytuacji mając „na koncie” wyrok dotyczący „wspólnego przestępczego przedsięwzięcia”. To poniżająca decyzja dla wszystkich Serbów i po niej nie możemy mieć zaufania dla Trybunału w Hadze. Wszyscy, którzy wierzyli, że istnieje sprawiedliwość międzynarodowa, teraz mogą być pewni, że jest ona selektywna i polityczna – powiedział M. Dodik dziennikarzom w Banja Luce.

Podobnego zdania jest Savo Štrbac, dyrektor Dokumentalistyczno – Badawczego Centrum „Veritas”, które zajmuje się badaniami nad zbrodniami wojennymi dokonanymi na Serbach w Chorwacji. Podkreślił on, że decyzja Trybunału została podjęta pod naciskami lobbystów chorwackiej dyplomacji. Niemożliwym jest teraz wierzyć, że Trybunał jest gotowy traktować równo wszystkich „aktorów” zakończonych wojen.

źródło: oslobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE