Home / Bałkany / BiH / BiH: Mimo niższych cen do Neum przyjeżdża coraz mniej turystów

BiH: Mimo niższych cen do Neum przyjeżdża coraz mniej turystów

Podczas gdy na chorwackim wybrzeżu liczba turystów bije rekordy, w Neum, jedynym bh. morskim kurorcie, w pierwszej połowie sezonu zanotowano 30% mniej turystów niż w zeszłym roku.

Neum najczęściej odwiedzają bh. turyści, którzy w tym roku niestety nie dopisali. Liczba turystów odzwierciedla ogólną sytuację w kraju i standardy życia mieszkańców. Osoby pracujące w branży turystycznej liczą na znaczne polepszenie się sytuacji w drugiej połowie sezonu. Pomimo tego, że ceny za noclegi są o wiele niższe niż w pobliskim Dubrowniku, dalsza część sezonu może jednak nie przynieść oczekiwanych zmian.

Hotele, w przeciwieństwie do prywatnych kwater, zarejestrowały mniejsze straty, ale i tak nie są to zadowalające wyniki w porównaniu z zeszłym sezonem. W prywatnych kwaterach zatrzymują się głównie mieszkańcy BiH i Słowenii, w hotelach turyści z Czech, Słowacji i Polski. Wyraźnie słabsze dochody w porównaniu z zeszłym rokiem zaobserwowali również właściciele restauracji.

Szczególnym problemem w Neum są nierozwiązane wciąż stosunki własnościowe oraz zdewastowane obiekty, które przypominają turystom o wojnie.

 

Źródło: bhportal.ba

 

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE