Home / Bałkany / BiH / BiH: Młodzi ludzie zatańczyli w Sarajewie przeciwko nienawiści
klix ba-mladi protiv govora mrznje

BiH: Młodzi ludzie zatańczyli w Sarajewie przeciwko nienawiści

13 kwietnia br. ponad 50 młodych ludzi zatańczyło wspólnie do piosenki „Happy” na deptaku Wilsona w Sarajewie. Flash mob miał na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem mowy nienawiści w BiH. Zorganizowany został w związku z projektem Narodowa Kampania Walki z Mową Nienawiści w Internecie – „Wirtualna rzeczywistość i bezpieczeństwo – pokaż, że Ci zależy” prowadzonym przez organizację pozarządową ze Wschodniego Sarajewa „Motus Adulescenti” wspólnie z partnerami z BiH: Radą Młodzieży (Nowe Sarajewo), AUCTUS (Banja Luka), KULT (Sarajewo), Demokratycznym Ruchem Młodzieżowym (Sarajewo), American Corner (Doboj), Centrum Młodzieży (Trebinje) i Centrum ds. Dzieci, Młodzieży i Rodziny (Laktaši).

W ramach kampanii odbywały się dyskusje panelowe, warsztaty i spotkania grup eksperckich, co zaowocowało stworzeniem zaleceń dot. strategii walki przeciwko mowie nienawiści w Internecie. W Międzynarodowym Centrum ds. Dzieci, Młodzieży i Rodziny w Nowym Sarajewie podpisano również porozumienie dot. przystąpienia organizacji Motus Adolescenti do Koalicji przeciwko Nienawiści „Ignoruj różnice”. Inicjatywa ta stanowi pozytywny przykład współpracy młodych ludzi z dwóch entitetów. Kampania będzie prowadzona do końca 2015 roku, a jej głównym celem jest stworzenie i wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych, które pozwolą karać osoby szerzące nienawiść w Internecie.

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE