Home / Bałkany / BiH / BiH: Młodzi na Facebooku zapowiadają wyjazd z kraju

BiH: Młodzi na Facebooku zapowiadają wyjazd z kraju

Najwyższe w regionie bezrobocie, zła sytuacja gospodarcza, narodowościowy podział kraju to niektóre z problemów, którymi politycy w BiH powinni zająć się wspólnie jak najszybciej, a reformy strukturalne są konieczne, aby system polityczny zaczął funkcjonować prawidłowo – ocenił wiceprzewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw stosunków z Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Czarnogórą i Kosowem, Jelko Kacin, komentując ostatni raport KE dotyczący BiH (o raporcie pisaliśmy już w artykule BiH najsłabsza w regionie). Tymczasem ostatnio na portalu społecznościowym Facebook powstała grupa zrzeszająca młodych ludzi, którzy zapowiadają wyjazd z kraju, o nazwie „Mladi napustimo Bosnu i Hercegovinu”. Podobna grupa powstała również odnośnie Chorwacji.

Jak mówił Kacin, BiH nie spełnia standardów dotyczących eksportu do UE podstawowych produktów żywnościowych, takich jak na przykład mleko. Jeśli nie zostanie wprowadzone nowe rozporządzenie, istnieje możliwość, że od 1 stycznia 2013 r. eksport do Chorwacji zostanie wstrzymany. Od tego bowiem dnia Chorwacja rozpocznie wdrążanie nowych zasad dotyczących towarów wwożonych do UE.

Problem dotyczy również przejść granicznych. BiH, przy granicy z Chorwacją o długości 1000 km, ma tylko dwa przejścia, które będą pozwalały na eksport towarów do UE. Jelko Kacin podkreśla, że BiH potrzebuje zjednoczenia w kwestii ożywienia gospodarczego i zmniejszenia wskaźnika bezrobocia. Podział kraju w związku z kwestią narodowościową nie powinien dłużej utrudniać postępu BiH, szczególnie w obliczu przystąpienia Chorwacji do UE.

 

Źródło: biznis.ba

 

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE