Home / Bałkany / BiH / BiH: Moda na kłódki miłości dotarła do Mostaru
kłódka - smallblackdress.blogspot.com.

BiH: Moda na kłódki miłości dotarła do Mostaru

Wydaje się, że nowa moda dotarła również do Mostaru. Mianowicie, Lučki most, z którego rozciąga się przepiękny widok na Stary Most, stał się miejscem wieszania kłódek miłości.

Liczne kłódki znalazły się na północnej barierce mostu, ale jeszcze nikt nie wyjaśnił jak to się stało. Przypuszcza się, że chodzi o modę podobną do tej z Paryża, gdzie turyści i pary wieszają kłódki miłości na barierce mostu Pont des Arts, który łączy Luwr i Akademię Francuską.

W każdym razie, Mostarowi na pewno nie zaszkodziłaby nowa atrakcja turystyczna a dodatkowo można podziwiać z niej panoramę na most będący symbolem miasta.

Kłódki miłości są formą wyrażania uczuć przez zakochane osoby w postaci kłódki z wygrawerowanymi inicjałami lub imionami zakochanych. Według legendy zwyczaj wieszania takich kłódek pochodzi z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio. Zwyczaj został spopularyzowany przez pisarza Federico Moccia w powieści Tylko Ciebie chcę (Ho voglia di te) z 2006. Obecnie w większości krajów europejskich istnieją miejsca, gdzie masowo wiesza się kłódki miłości.

Źródło: klix.ba, wikipedia.pl

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE