Home / Bałkany / BiH / BiH może posiadać duże złoża ropy
ropa - vecernji.ba

BiH może posiadać duże złoża ropy

Projekt szukania złóż ropy naftowej w FBiH jest realizowany z wielkim entuzjazmem, bo analizy pokazują, że BiH może być bardzo bogata w ten surowiec nazywany czarnym złotem.

Gdzie szukać cennych złóż?

Z pewnością można stwierdzić, że na terenie Posaviny i Tuzli znajdują się cztery miejsca, których całkowite rezerwy wynoszą od 200 do 300 mln baryłek na głębokości do 1 500 metrów, komentuje federalny minister energetyki, górnictwa i przemysłu Erdal Trhulj, powołując się na badania firmy ICL w latach 1989-1992. Możliwe, że na terenie Kotliny Sarajewsko-Zenickiej również znajduje się ropa, dodaje minister.

Bliźniacza sytuacja Włoch

Za najbardziej interesujący uznaje się region Gór Dynarskich. Zwraca się tutaj uwagę na analogie z południem Włoch, gdzie wykorzystuje się złoża, i Albanią, gdzie poszukiwania trwają. Jeśli znajdzie się tam złoża, będzie ich na pewno dużo i na dużych głębokościach, może nawet do 8000 metrów.

Poważne plany

O tym, że działania podjęte celem znalezienia złóż ropy są poważne, świadczy zaangażowanie władzy FBiH. Na jednym z ostatnich posiedzeń wyrażono zgodę na przedłużenie porozumienia podpisanego w grudniu 2011 r. z holenderskim Shell Exploration Company do grudnia 2015 r. Wydano również rozporządzenie regulujące treść umowy dotyczącej koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu, metod obliczania i wypłaty świadczeń oraz kontroli ilości ropy naftowej i gazu w Federacji.

Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na wyniki poszukiwań i trzymać kciuki za to, aby BiH okazała się bogata w tak cenny obecnie surowiec.

Źródło: vecernji.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE