Home / Bałkany / BiH / BiH może zostać członkiem WTO już w grudniu 2013 r.

BiH może zostać członkiem WTO już w grudniu 2013 r.

W imieniu BiH i UE dwustronne porozumienie o dostępie do rynku podpisali w Brukseli minister handlu zagranicznego i stosunków ekonomicznych BiH, Mirko Šarović oraz komisarz ds. handlu w Komisji Europejskiej, Karel De Gucht. Jest to kolejny, ważny krok zbliżający BiH do członkostwa w Światowej Organizacji Handlu. Podobne umowy BiH musi podpisać jeszcze z czterema krajami – USA, Ukrainą, Brazylią i Koreą. Porozumienie umożliwia obniżenie ceł i otwarcie rynku usług po wstąpieniu BiH do WTO.

Podpisanie umowy oznacza zakończenie negocjacji z 27 krajami należącymi do WTO, zapobiega też pojawieniu się potencjalnych nowych kwestii spornych, między innymi z Chorwacją, która w połowie roku automatycznie stanie się częścią tego porozumienia. Šarović ocenia, że dzięki pomocy UE w negocjacjach z pozostałymi krajami BiH może zostać przyjęta w poczet członków Światowej Organizacji Handlu już w grudniu przyszłego roku.

BiH o członkostwo w WTO stara się od 1999 r.

 

Źródło: seebiz.net, indikator.ba 1 i 2

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE