Home / Bałkany / BiH / BiH: Możliwa masowa sprzedaż nieruchomości nad Adriatykiem

BiH: Możliwa masowa sprzedaż nieruchomości nad Adriatykiem

Wprowadzenie nowego systemu opodatkowania nieruchomości po wejściu Chorwacji do UE może spowodować masową sprzedaż mieszkań oraz domów letniskowych na początku przyszłego roku. Wdrożenie nowego systemu podatkowego, który odpowiada europejskim standardom, jest problemem nie tylko dla mieszkańców Chorwacji.

Podatek będzie zależny od wielkości i wartości nieruchomości. Biorąc za podstawę opodatkowania średnią wartość rynkową nieruchomości, a podatek w większości krajów europejskich wynosi 2%, za mieszkanie w Splicie o wielkości 100 m kw., przy średniej cenie rynkowej wynoszącej ok. 2400 EUR, należałoby zapłacić podatek w wysokości 4800 EUR rocznie. Dla porównania obecnie za dom letniskowy o wielkości 100 m kw. średnio płaci się 1000 HRK (ok. 135 EUR).

Wprowadzenie wyższych podatków wiąże się z przyszłorocznym wejściem Chorwacji do Unii Europejskiej i może spowodować  ucieczkę właścicieli, którzy nie mieszkają na stałe w Chorwacji. Wśród właścicieli mieszkań i domów znajduje się wielu obywateli BiH, według niektórych danych liczba ta może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy. Mniejsza liczba na stałe zamieszkuje Chorwację, ale posiadaczy domów letniskowych i mieszkań jest wielu. Są wśród nich osoby, które zainwestowały w nieruchomości z myślą o przyszłym zarobku, jak również obywatele, którzy wyemigrowali na czas wojny lub później, a teraz ich domy pozostają puste.

Masowa sprzedaż nieruchomości na początku przyszłego roku może przyczynić się do drastycznego spadku cen mieszkań w Chorwacji. W BiH właściciele agencji nieruchomości zacierają ręce, ponieważ oznacza to wzrost sprzedaży mieszkań i wyższe ceny nieruchomości w tym kraju. Obecnie średnia cena mieszkania w BiH, ukończonego w pierwszej połowie 2012 r., wynosi 1530 KM (ok. 782 EUR) za m kw. O cenach mieszkań w FBiH pisaliśmy już w artykule Rosną ceny mieszkań i wydatki na budowę.

 

Źródło: seebiz.net

 

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE