Home / Bałkany / BiH / BiH: Możliwy spadek krajowej produkcji po przystąpieniu Chorwacji do UE

BiH: Możliwy spadek krajowej produkcji po przystąpieniu Chorwacji do UE

W obawie przed utratą dużej części rynku regionalnego, po przystąpieniu Chorwacji do UE, chorwackie firmy branży spożywczej rozważają możliwość przeniesienia produkcji do BiH.
Izba Handlu Zagranicznego BiH oraz Ministerstwo Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych przygotowują analizę wpływu ewentualnych przenosin produkcji chorwackich firm na teren BiH. Prace nad analizą powinny zostać zakończone do czerwca – twierdzi ekspert Izby Handlu Zagranicznego BiH Duljke Hasić.
Największe obawy przed wejściem Chorwacji do UE mają w BiH właśnie firmy sektora spożywczego, przede wszystkim ze względu na wystąpienie Chorwacji z CEFTA. Analizy chorwackiego przemysłu cukierniczego pokazują, że przystąpienie do UE spowoduje spadek eksportu o 30%, a także dużą redukcję zatrudnienia.
Przeniesienie chorwackiej produkcji do BiH doprowadzi do zahamowania krajowej produkcji w BiH, szczególnie w sektorze spożywczym, ze względu na jego duże rozdrobnienie i silną konkurencję, a wszystko to może doprowadzić do zamknięcia wielu bośniackich firm – uważa Duljke Hasić.

Tekst: seebiz.net, tłum i red. Dorota Wojciechowska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE