Home / Polityka / Bezpieczeństwo / BiH musi pozbyć się nadmiaru broni

BiH musi pozbyć się nadmiaru broni

Bośnia i Hercegowina ma poważne problemy ze składowaniem i ochroną ogromnych nadmiernych ilości broni i amunicji, ustalili w czasie spotkania, komendant  EUFOR –   generał Dieter Heidecker i ambasador USA, Patrick Moon. Niezbędne są szybkie decyzje i natychmiastowe działania w tej sprawie. Zgodnie z ich oceną, BiH udało się już osiągnąć duży sukces w procesie profesjonalizacji Sił Zbrojnych, który to powinien być kontynuowany, tak by móc zwiększyć udział wojsk BiH w międzynarodowych misjach wojskowych, na przykład w Afganistanie (ISAF – Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa) i misji ONZ. Jak podkreślono, wojska BiH w ramach ISAF wykazują wysoki standard i profesjonalizm, co może być dobrym argumentem dla członkostwa tego państwa w NATO.

Podczas  spotkania Heidecker – Moon, rozmawiano również o mandacie EUFOR i najważniejszych celach na rok 2013. Ustalono dwa główne zadania: kontynuację wsparcia dla Sił Zbrojnych BiH oraz działania związane z usuwaniem nadmiaru broni i amunicji w państwie.

Jak podkreślili rozmówcy, OBWE, NATO oraz inne państwa i organizacje zainteresowane sytuacją w BiH wychodzą z tego samego założenia i zgadzają się z wyznaczonymi zadaniami.

 

źródło: avaz.ba, oslobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE