Home / Polityka / Bezpieczeństwo / BiH musi zarejestrować mienie wojskowe, aby myśleć o członkostwie w NATO

BiH musi zarejestrować mienie wojskowe, aby myśleć o członkostwie w NATO

Bośnia i Hercegowina jest o krok od wzięcia udziału w Planie Działania na Rzecz Członkostwa w NATO (MAP), lecz najpierw musi dokonać rejestracji mienia wojskowego, stwierdził szef sztabu NATO w Sarajewie, generał brygady Walter Lord.

Organizacja przygotowała roczny program, na podstawie którego kraj będzie mógł realizować swoje działania w ramach MAP, jednak by aktywować plan, BiH jest zobligowana do zarejestrowania mienia wojskowego. Po wojnie pozostały 63 obiekty, których prawo użytkowania powinno zostać przeniesione na państwo. Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z NATO dokonało wszelkich formalności, by rejestracja była możliwa – pozostało jedynie uzyskanie zgody liderów politycznych państwa.

Według Lorda Siły Zbrojne w BiH odpowiadają standardom NATO, o czym generał przekonał się podczas udziału bh. wojska w konflikcie w Afganistanie.

 

Źródło: biznis.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE