Home / Bałkany / BiH / BiH na 125 miejscu w rankingu „Doing Business 2012”

BiH na 125 miejscu w rankingu „Doing Business 2012”

W najnowszym rankingu Banku Światowego „Doing Business 2012” Bośnia i Hercegowina zajęła 125 miejsce wśród 183 krajów świata. BiH znalazła się w rankingu obok takich państw jak Uganda, Suazi czy Tanzania, podczas gdy kraje takie jak Albania, Papua Nowa Gwinea, Mongolia i Kirgistan wyprzedziły BiH o więcej niż 70 pozycji.
Ease of Doing Business Index (Wskaźnik Łatwości Prowadzenia Interesów) to wskaźnik opracowany przez Bank Światowy a wyższa pozycja w rankingu oznacza lepsze i prostsze przepisy regulujące sprawy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz silniejszą ochronę własności przez prawo.
W ubiegłorocznym rankingu BiH znajdowała się na 127 pozycji, co oznacza niewielką poprawę warunków w porównaniu roku 2011.
Spośród krajów byłej Jugosławii najlepsze warunki dla inwestorów są w Macedonii (22 miejsce), na co wpłynęła niewielka liczba barier administracyjnych. Pozostałe kraje regionu znalazły się odpowiednio na 37 miejscu – Słowenia, 56 – Czarnogóra, 80 – Chorwacja i 92 – Serbia.
Podczas tworzenia rankingu Bank Światowy omówił szereg wskaźników, które wskazują na ogromny aparat biurokratyczny w BiH.
– Bariery administracyjne bezpośrednio wpływają na zmniejszenie inwestycji zagranicznych, które w ostatnich latach w BiH drastycznie się zmniejszyły – powiedział dyrektor Instytutu Ekonomicznego w Bijelinie Aleksa Milojević.
Dyrektor wykonawczy „Transparency International BiH” Srđan Blagovčanić uważa, że bez znacznego zmniejszenia biurokracji nie będzie możliwe stworzenie sprzyjających warunków dla inwestorów zagranicznych.
Wśród kategorii branych pod uwagę przy sporządzaniu rankingu Bośnia i Hercegowina uzyskała następujące pozycje: rozpoczęcie działalności gospodarczej (162), możliwość uzyskania pozwoleń na budowę (163), przyłączenie do sieci elektroenergetycznej (157), rejestracja nieruchomości (100), możliwość uzyskania kredytu (67), ochrona inwestorów (97), płacenie podatków (110), handel zagraniczny (108), egzekwowanie umów (125), regulacje niewypłacalności (80).

Źródła: capital.ba, cafe.ba, doingbusiness.org

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE