Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / BiH na 87. miejscu w światowym rankingu konkurencyjności
httpwww.antarasumut.comwp-contentuploads201306wwf.gif

BiH na 87. miejscu w światowym rankingu konkurencyjności

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) 4 września br. opublikowało „Globalny raport konkurencyjności 2013-2014″. Zgodnie z danymi z raportu, w światowym rankingu konkurencyjności po raz piąty najwyższe oceny zyskała szwajcarska gospodarka (łączny wynik 5,67). BiH zajęła 87. pozycję, dzięki czemu w porównaniu do zeszłego roku przesunęła się o jedno miejsce wyżej. Kraj ten osiągnął łączny wynik 4,0 (najwyższa możliwa ocena to 7,0). Podobnie jak w latach ubiegłych BiH uzyskała złe oceny w kategorii równowagi makroekonomicznej (104. miejsce), efektywności rynku (104. miejsce), rozwoju rynku finansowego (113. miejsce), a także jakości środowiska biznesowego (110. miejsce). Lepsze oceny BiH otrzymała w filarze innowacyjności (63. miejsce), zdrowia i edukacji (46. miejsce) oraz infrastruktury (83. miejsce).

W czołówce rankingu od zeszłego roku zmieniło się niewiele – znalazły się w niej te same państwa, jednak w innej kolejności. Wg Światowego Forum Ekonomicznego jeśli Szwajcaria chce pozostać na pierwszym miejscu powinna wprowadzić zmiany w swoim sektorze bankowym. Singapur i Finlandia zajęły odpowiednio 2. i 3. pozycję, podczas gdy Niemcy w porównaniu do ubiegłego roku przesunęły się o 2 i zdobyły 4. miejsce. Również Stany Zjednoczone po 4 latach tendencji spadkowej zajęły wyższą pozycję (awans z 7. na 5. miejsce), co zawdzięczają wzmocnieniu zdolności innowacyjnych swojej gospodarki. Pozycje od 6. do 10. należą kolejno do Szwecji, Hong Kongu, Holandii, Japonii i Wielkiej Brytanii.

Najwyższe miejsce z krajów regionu uzyskała Słowenia – 62. (w porówaniu do zeszłego roku jest to jednak spadek o 6 pozycji). Czarnogóra awansowała z pozycji 72. na 67., a Macedonia z 80. na 73. Również Chorwacja zyskała wyższą ocenę niż w roku ubiegłym – przesunęła się z 81. na 75 miejsce i zdobyła łączny wynik 4,13. Najniższe miejsce w rankingu przypadło Serbii – spadła z 95. na 101. pozycję.

Światowe Forum Ekonomiczne znane z organizacji corocznych spotkań polityków i przedsiębiorców w alpejskim kurorcie Davos, publikuje raz do roku raport dotyczący konkurencyjności. Zawiera on ranking 148 krajów stworzony na podstawie przyznawanych ocen w dwunastu kategoriach – filarach konkurencyjności, do których zalicza się m. in. instytucje, infrastrukturę, zdrowie i edukację, rozmiar rynku czy równowagę makroekonomiczną. Raport definiuje konkurencyjność jako zbiór instytucji, polityków i czynników, które determinują produktywność danego kraju. Zawarto w nim również rezultaty ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców dotyczącej efektywności i transparentności działań władz. Z całym raportem można zapoznać się tutaj: Globalny raport konkurencyjności 2013-2013

Źródło: indikator.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE