Home / Bałkany / BiH / BiH na 97 miejscu w rankingu dobrobytu
legatum - defence.pk

BiH na 97 miejscu w rankingu dobrobytu

Instytut Legatum opublikował najnowszy wskaźnik dobrobytu dla 143 krajów świata. Bośnia i Hercegowina na tej liście zajęła 97 miejsce i przesunęła się o dwie pozycje w górę w porównaniu do roku ubiegłego, podaje Forbes.

Njszczęśliwsimy ludzimi, według odpowiedzi ankietowanych, są Norwegowie, a za nimi Szwajcarzy, Kanadyjczycy, Szwedzi i Nowozelandczycy. W pierwszej dziesiątce znaleźli się Duńczycy, Australijczycy, Finowie, Holendrzy i Luksemburczycy. Stany Zjedoczone zajęły 11 pozycję.

Norwegowie pierwszą pozycję pod względem dobrobytu zajmują już pięć lat z rzędu, co potwierdza, że są najlepiej prosperującym krajem na świecie.

W regionie Bałkanów najlepsze notowania ma Słowanie, która znalazła się na 24 miejscu, Chorwacja uplasowała się na 53 a Czarnogóra na 71 pozycji. Lepiej od BiH jest w Serbii, która jest na 76. miejscu, jak również w Macedonii, która zajęła 79 pozycję.

Szczegóły ankiety przeprowadzonej w BiH pokazują, że 89,9 procent respondentów uważa, że korupcja jest szeroko rozpowszechniona w dziedzinie biznesu oraz strukturach rządzących. Tylko 5,2 procent twierdzi, że teraz jest właściwy czas, aby znleźć pracę, a 57,6 procent uważa, że BiH jest dobrym miejscem do życia dla imigrantów. BiH poprawiła swój status w dziedzinie pomocy humanitarnej, a 77,9% ankietowanych powiedziało, że czują, iż mogą polegać na innych w czasie, gdy pomoc jest im potrzebna.

Patrząc z szerszej perspektywy, w ciągu ostatnich pięciu lat, dobrobyt wzrasta, pomimo zawirowań w wielu krajach, podsumowuje Legatum. Ich lista objęła 96 procent populacji świata.

Najgorzej wypadły kraje takie jak Czad, Kongo, Afryka Środkowa, Afganistan i Jemen, czyli kraje rządzone przez chciwych despotów i teokratów, gdzie wolność słowa jest ograniczona, edukcja prawie nie istnieje a przemoc jest normą.

Źródło: klix.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE