Home / Bałkany / BiH / BiH na liście 10 krajów, które zasługują na większe zainteresowanie turystów
trebinje-imageshack.us

BiH na liście 10 krajów, które zasługują na większe zainteresowanie turystów

Brytyjski dziennik The Telegraph umieścił BiH na liście 10 krajów, które zasługują na większe zainteresowanie turystów. Wg tej gazety na świecie jest ponad miliard turystów, a niektóre miejsca powinny być odwiedzane znacznie częściej. BiH jest położona na skrzyżowaniu dwóch imperiów – Austro-Węgierskiego i Osmańskiego, dzięki czemu charakteryzuje się wielkim bogactwem historycznym. Szczególnie widoczne jest to w stolicy kraju – Sarajewie, które dzięki otaczającym je górom i rzekom jest uważane za przyszłą stolicę przygody Europy Wschodniej, pisze The Telegraph. Jednak to Chorwacja jest jedynym krajem byłej Jugosławii, w którym kwitnie turystyka. W 2012 roku odwiedziło ją ponad 10,4 mln turystów, podczas gdy do BiH w tym samym roku przyjechało 439 tys. The Telegraph zauważa, że wpłynęły na to m.in. wojny, które miały miejsce na Bałkanach oraz nieposiadanie przez BiH wspaniałego wybrzeża w przeciwieństwie do Chorwacji.

Wg raportu Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych liczba turystów przyjeżdżających do BiH zwiększa się z roku na rok. W 2010 BiH odwiedziło 366 tys. osób, rok później o 27 tys. więcej, a w 2012 wspomniane już 439 tys. Na liście 10 krajów, które zasługują na większe zainteresowanie turystów znalazły się także: Zimbabwe, Norwegia, Nowa Zelandia, Japonia, Grecja, Brazylia, Bhutan, Filipiny i Indie.

Źródło: klix.ba telegraph.co.uk

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE