Home / Bałkany / BiH / BiH na liście 20 najbiedniejszych państw świata

BiH na liście 20 najbiedniejszych państw świata

Wskaźnik ubóstwa wynoszący 47,1%, inflacja na poziomie 3,8% i przeszło 43-procentowe bezrobocie zapewniły BiH „wysokie” miejsce na opracowanej przez Reutersa liście 20 najbiedniejszych państw świata, na której znalazły się też m.in. Kenia, Zimbabwe czy Iran. Wskaźniki ubóstwa i bezrobocia okazały się być niższe nawet w targanym wojną Afganistanie i wynosiły odpowiednio 42,7% oraz 37%.

Ani związkowcy, ani przedstawiciele stowarzyszeń na rzecz konsumentów nie są zdziwieni umiejscowieniem BiH na liście, jednakże wyrażają nadzieję, że informacja ta uzmysłowi władzom, iż najwyższy czas zająć się ekonomią i planami rozwoju, a nie zbędnym politykowaniem. Podobnego zdania jest Ranka Misić, prezes Federacji Związków Zawodowych RS.

– Głośne wyrażamy nasze niezadowolenie, lecz władze nie robią nic, by zmienić naszą sytuację. Ostatnie pomiary dokonane przez Bank Światowy potwierdzają, w jak tragicznym położeniu znajduje się BiH. Polityczna niestabilność potęguje jedynie dramatyczną sytuację gospodarczą – oznajmiła Misić.

Profesor Muris Čičić z Wydziału Ekonomicznego w Sarajewie uważa natomiast, iż BiH nie powinna znaleźć się w tym rankingu. Mimo że zajmuje pozycje w dolnej stawce państw rozwijających się, to opuściła już grupę krajów nierozwiniętych.

Najbardziej wiarygodną opinię wyrazić może jednak przeszło 540 tys. bezrobotnych zamieszkujących państwo, w którym koszyk wydatków każdego miesiąca wzrasta o blisko 2 KM (ok. 4 zł).

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE