Home / Bałkany / BiH / BiH na ostatnim miejscu w regionie w raporcie „The Global Enabling Trade Report 2012”

BiH na ostatnim miejscu w regionie w raporcie „The Global Enabling Trade Report 2012”

BiH zajęła 80 miejsce w ocenie wolnego handlu, na 132 krajów świata i tym samym uplasowała się na ostatnim miejscu regionu – przedstawia najnowszy ranking „The Global Enabling Trade Report 2012”, przygotowany przez Światowe Forum Ekonomiczne.
W ostatnim raporcie, sprzed dwóch lat, BiH znajdowała się również na 80 miejscu i uzyskała identyczny wynik – 3,87 punktów na 7 możliwych.
Pozostałe kraje regionu, w tegorocznym rankingu, uplasowały się odpowiednio: Słowenia na 33 miejscu, Czarnogóra na 39, Chorwacja na 46, Macedonia na 69, a Serbia na 71.
Najwyższą pozycję BiH uzyskała w kategorii otwartość rynku – 48 miejsce i w tej kategorii wyprzedziła Słowenię, Rumunię i Bułgarię, natomiast najgorzej BiH wypadła w kategorii infrastruktura graniczna i zajęła odległą 97 pozycję.
Pod względem infrastruktury transportowej i komunikacyjnej BiH uplasowała się na 80 miejscu, zaś w kategorii otoczenie biznesowe na 78 miejscu.
– Słaba pozycja BiH i brak awansu w rankingu niestety nie przyciągnie większej ilości inwestorów zagranicznych, a dodatkowo problem niedostatecznego wyposażenie przejść granicznych stanie się jeszcze większy po wejściu Chorwacji do UE – powiedział dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Ekonomistów RS Saša Grabovac.

Źródło: capital.ba, weforum.org

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE