Home / Polityka / Bezpieczeństwo / BiH na podsłuchu USA
USA - tvp.info

BiH na podsłuchu USA

Bośnia i Hercegowina jest w grupie państw, które amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA – National Security Agency) kontroluje poprzez programy szpiegowskie zainstalowane na komputerach. Podsłuchiwani są również mieszkańcy Czarnogóry i Chorwacji, ale co ciekawe, Serbowie są tą grupą z regionu, o której zbiera się najmniej informacji.

NSA przyznała się do szpiegowania wielu instytucji i osób prywatnych, spośród których 70% nie jest tego świadomych. Istnieją sposoby sprawdzenia, czy dany komputer jest kontrolowany, ale nie jest to takie proste. Poza tym ci, którzy nie łamią prawa, nie powinni się niczego obawiać.

Fakt, iż w BiH latami obecnych jest wiele instytucji międzynarodowych, to, że przeplatają się tam interesy Wschodu i Zachodu, jak i obecna na obszarze Bałkanów przestępczość zorganizowana, to niektóre z przyczyn, dla których komputery tamtejszych użytkowników są pod kontrolą, komentują specjaliści do spraw bezpieczeństwa. Kontrola ze strony amerykańskich służb związana może być z praniem brudnych pieniędzy, korupcją czy kwestią możliwości przemytu narkotyków oraz obecnością na tym terenie wahabitów, dodają członkowie Komisji ds. Obrony i Bezpieczeństwa w bośniacko-hercegowińskim parlamencie.

NSA tylko w marcu zeszłego roku przechwyciła około 97 bilionów danych o połączeniach telefonicznych i wymianie informacji przez wiadomości elektroniczne z całego świata. Amerykańska agencja podejrzewana jest o zbieranie informacji o wszystkich rodzajach komunikacji, od poczty elektronicznej do połączeń telefonicznych, co oznacza również wiadomości przekazywane drogą Facebooka i Twittera. W ten sposób można sprawdzić, z kim, jak długo i na jaki temat rozmawiają potencjalnie niebezpieczne osoby.

 

Źródło: nezavisne.com

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE