Home / Bałkany / BiH / BiH: Na Sprečy powstanie mini elektrownia wodna
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

BiH: Na Sprečy powstanie mini elektrownia wodna

Na rzece Sprečy, która stanowi granicę między entitetami FBiH i RS zostanie zbudowana mini elektrownia wodna. Spółka EEH-Hidroenergija w ciągu następnych 3 lat przeznaczy na tę inwestycję ok. 4 mln KM (2 mln EUR). Obecnie trwają starania o uzyskanie pozwolenia środowiskowego, następnie zostanie przygotowany projekt i ogłoszony przetarg. 20 listopada br. mieszkańcy gmin Petrovo (RS) i Gračanica (FBiH), inwestor, przedstawiciele Kantonu tuzlańskiego i rolnicy, których pola znajdują się w pobliżu planowanej lokalizacji obiektu wyrazili swoją opinię na temat budowy elektrowni. Radni uzyskali od inwestora gwarancję, że nie zostaną zalane użytki rolne w okolicach miejscowości Sprečansko polje (gmina Petrovo).

W ramach tego projektu ma zostać oczyszczone 700 m koryta rzeki Sprečy i uporządkowane oba brzegi na tej długości. Wyremontowany zostanie także uszkodzony most na drodze Petrovo-Donja Orahovica. Dyrektor EEH-Hidrogenergija, Edin Osmanowić, zapowiedział, że spółka będzie systematycznie wykonywać prace nad utrzymaniem w dobrym stanie koryta Sprečy, a także jest gotowa wspólnie z gminami Petrovo i Gračanica wystąpić o środki z unijnych funduszy IPA (Instrument Pomocy Przedakcesyjnej) na uregulowanie koryta tej rzeki. Burmistrz gminy Petrovo, Ozren Petković, podkreślił że przy realizacji tej inwestycji nie powinny wystąpić żadne problemy, a dzięki niej Petrovo i Gračanica uzyskają jednostkę produkcyjną, która wesprze budżety tych gmin, RS, FBiH i BiH.

Źródło: seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE