Home / Bałkany / BiH / BiH najbardziej ryzykownym krajem w regionie dla inwestorów

BiH najbardziej ryzykownym krajem w regionie dla inwestorów

inwestycje - miski.waw.pl

Według najnowszego raportu firmy konsultingowej specjalizującej się w analizie ryzyka politycznego, BiH jest najbardziej ryzykownym krajem w regionie, jeśli chodzi o inwestycje, natomiast Chorwacja i Czarnogóra są najbezpieczniejsze. Przeprowadzona analiza obejmuje dynamiczne ryzyko polityczne w 197 krajach świata, które odnosi się do konfliktów, terroryzmu, praworządności, ogólnych warunków dot. bezpieczeństwa zasobów i infrastruktury.

W atlasie politycznego ryzyka firmy Maplecroft i agencji konsultingowej Marsh, BiH znalazła się na ostatnim miejscu w regionie, z oceną 5,33. Najwyżej w regionie uplasowała się Chorwacja z oceną 6,85, a następnie Czarnogóra z oceną 6,78, Macedonia z 6,40 i zaraz za nimi Serbia z 6,19.  Wyżej od BiH znalazła się także Albania z oceną 5,89.

Analityk rynku, Zoran Pavlović, uważa, że z powodu stosunków panujących w polityce BiH stwarza wrażenie kraju niestabilnego politycznie, chociaż w rzeczywistości taka sytuacja nie ma miejsca. Zgodnie z jego słowami, w BiH nie występuje poważna niestabilność polityczna, ponieważ liderzy potrafią współpracować ze sobą, kiedy zajdzie taka potrzeba, jednak wiadomość, jaka została przesłana światu, jest katastrofalna i z tego powodu BiH zajęła haniebne ostatnie miejsce w regionie. Pavlović zauważył, że każdy zagraniczny inwestor zwraca uwagę na stabilność kraju, w którym planuje zainwestować. Wg niego, polityczna niepewność, a zwłaszcza brak politycznej woli wśród liderów, jest powodem słabego napływu inwestycji do BiH. Powiedział on także, że w BiH nie stwarza się warunków zarówno w politycznym, jak i ekonomicznym sensie, które byłyby interesujące dla zagranicznych inwestorów.

W raporcie stwierdzono, że Afryka i kraje arabskie są najbardziej niestabilne politycznie na świecie i w związku z tym są najbardziej ryzykownym kierunkiem inwestycji. Najbardziej niebezpiecznym krajem na świecie jest dalej Somalia z oceną 0,82, a następnie Kongo, Sudan, Afganistan, Mjanma i Irak. Na pierwszym miejscu pod względem bezpieczeństwa znalazł się Luksemburg z oceną 9,04, a za nim San Marino, Nowa Zelandia i Norwegia. Najniżej ocenianym europejskim krajem jest Rosja z oceną 3,18. Spośród krajów Europy Włochy zdobyły ocenę 6,83, Rumunia 6,62, Bułgaria 6,31, Grecja 6,06 i Turcja 5,10. W raporcie zauważono, że w politycznie niestabilnych regionach przedsiębiorcy mają do czynienia z największym ryzykiem związanym z tym, że pracownicy ich biur czy fabryk mogą stać się ofiarami przemocy politycznej, terroryzmu bądź porwania.

Źródło: biznis.ba, seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE