Home / Bałkany / BiH / BiH najbiedniejszym państwem w Europie

BiH najbiedniejszym państwem w Europie

 

BiH znajduje się na 99. miejscu wśród 142 najbogatszych krajów na świecie. Wynik ten sprawił, że BiH jest nie tylko na ostatnim miejscu w regionie, ale również w całej Europie.

Brytyjskie centrum analityczne Legatum Prosperity, które badało poziom „bogactwa i dobrobytu” w krajach całego świata, najgorzej oceniło w BiH poziom wolności osobistej, wartości społecznych i gospodarkę. Średnio zostało ocenione przedsiębiorczość i edukacja, a najlepszą ocenę otrzymała opieka zdrowotna i bezpieczeństwo. Jednakże w żadnej kategorii BiH nie otrzymała najlepszej z możliwych ocen.

Kiedy weźmiemy pod uwagę wyniki z regionu, najlepiej została oceniona Słowenia, która zajęła 24. miejsce, następnie Chorwacja 50. miejsce, Czarnogóra 57. miejsce, Macedonia 75. miejsce oraz Serbia 79. miejsce.

Według brytyjskich badaczy najlepiej prosperującym państwem na świecie jest Norwegia, za nią znajdują się Dania i Szwecja. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Finlandia, Holandia, Szwajcaria, a pierwszą dziesiątkę zamyka Irlandia. Na końcu listy znalazły się kraje afrykańskie, Afganistan i Haiti.

W Europie dzięki Holandii, Irlandii i Niemczech zaobserwowano ogólny wzrost dobrobytu. Jednak należy zwrócić uwagę, że wśród 33 państw aż 24 zanotowały obniżenie poziomu. Zaskoczeniem jest brak w pierwszej dziesiątce Stanów Zjednoczonych.

 

Źródło: indikator.ba

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE