Home / Bałkany / BiH / BiH: Neum oblężony przez turystów
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

BiH: Neum oblężony przez turystów

Podczas tegorocznego lata rekordowa liczba gości zdecydowała się odwiedzić jedyne miasteczko BiH położone nad morzem – Neum jest wręcz oblężony przez turystów. Restauracje i kawiarnie są zapełnione ludźmi każdego dnia, brakuje wolnych miejsc parkingowych, a po godz 9:00 nie można liczyć na wolny leżak, parasol czy nawet miejsce na ręcznik na plaży.

Przewodniczący Stowarzyszenia Pracowników Branży Turystycznej z Neum, Davor Krešić, powiedział, że od 10 sierpnia br. sytuacja w jedynej nadmorskiej miejscowości BiH jest bardzo ciężka. Każdej nocy co najmniej 500 osób musi spać w parkach i samochodach z powodu braku miejsc noclegowych. Wg Krešicia ma to wpływ na tworzenie się negatywnego wizerunku tej miejscowości. Krešić zaznacza także, że generalnie Neum nie ma warunków do przyjęcia tak wielkiej liczby gości, jednak nie można zabronić przyjazdu turystom z powodu zatłoczonych plaż. Krešić wyraził nadzieję, że taka frekwencja utrzyma się do początku września.

Zastępca Dyrektora Wspólnoty Turystycznej Kantonu hercegowińsko-neretwiańskiego, Semir Temim, zaznaczył, że jeszcze nie dysponuje oficjalnymi danymi dot. liczby turystów, jednak jest przekonany, że ten sezon okaże się rekordowy. Temim wyjaśnił, że jedną z przyczyń oblężenia miasteczka w ostatnim czasie jest to, że część mieszkańców BiH zaplanowała urlopy w okolicach święta Bajram. Do zwiększenia się liczby gości w Neum przyczynił się także nowy reżim graniczny w Chorwacji – obecnie obywatele BiH nie mogą wjechać na teren tego kraju bez wizy, jeśli nie posiadają paszportów biometrycznych.

Tłumy na plaży to nie jedyna niedogodność, z którą muszą się liczyć turyści zmierzający do Neum. Wielki problem stanowi także komunikacja drogowa. Jedyne połączenie Neum z głównymi miastami BiH, które nie wymaga przekraczania granic z Chorwacją to tzw. „kozia droga”, wybudowana w latach 70-tych na potrzeby elektrowni wodnej (Čapljina), a obecnie znajdująca się w bardzo złym stanie. Władze FBiH, mimo licznych zapewnień, do tej pory nie zapewniły środków i nie rozpoczęły budowy nowej drogi z miejscowości Čapljina czy Stolac do Neum.

Źródło: indikator.ba dnevni-list.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE