Home / Bałkany / BiH / BiH: Nie będzie pieniędzy na oddanie pożyczki MFW

BiH: Nie będzie pieniędzy na oddanie pożyczki MFW

BiH będzie musiała w tym roku stanąć twarzą w twarz z wielkim kryzysem spowodowanym spłatą zadłużenia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW). Niestety, wszystkie prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego okazały się niemożliwe do osiągnięcia. W najbliższym czasie nie będzie pieniędzy na zwrot długu.

W tym roku BiH powinna zacząć spłacać zadłużenie o wartości 800 mln KM (ok. 1,82 mld PLN). Pierwsza część w wysokości 50 mln KM (ok. 114 mln PLN) powinna zostać zwrócona do końca roku. Przez następne dwa lata planowany jest zwrot po 300 mln KM (ok. 684 mln PLN) rocznie.

Kiedy władze BiH negocjowały warunki pożyczki wydawało się, że pomoże to państwu przetrwać w czasie kryzysu. Oczekiwano, że sytuacja ekonomiczna ulegnie poprawie i nie będzie większych problemów ze zwrotem pieniędzy.

Tymczasem oczekiwana poprawa nie nastąpiła, a prognozy na 2012 r. nie napawają optymizmem. Szanuje się, że wzrost PKB w BiH może oscylować między 0% a 1%.

Według prognozy MFW, BiH powinna otrzymać około 750 mln KM ( ok. 1,7 mld PLN) z zagranicznych inwestycji. W pierwszej połowie roku było to jednak tylko 65 mln (ok. 148 mln PLN). Z tego powodu 1,5 mld KM ( ok. 3,4 mld PLN) z inwestycji w 2012 r. wydaje się już teraz nierealne do osiągnięcia.

Tekst : seebiz.eu, tłum. i red. Alicja Samolewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE