Home / Bałkany / BiH / BiH nie inwestuje w badania i rozwój

BiH nie inwestuje w badania i rozwój

Bośnia i Hercegowina znalazła się na 113. miejscu pod względem wysokości krajowych wydatków przeznaczonych na badania i rozwój w latach 2002 – 2010, wykazała analiza Banku Światowego i Instytutu Statystyki przy UNESCO.

BiH jest przedostatnim krajem na świecie oraz ostatnim w regionie Bałkanów i Europy pod względem wydatków na badanie i rozwój. Dalej od BiH znalazła się tylko Gambia.

Spośród krajów byłej Jugosławii najwięcej w badania i rozwój inwestuje Słowenia, która zajęła 17. miejsce w rankingu. Na kolejnych miejscach uplasowała się Czarnogóra – 31., Serbia – 36., Chorwacja – 40., Macedonia – 80. i Albania na 92.

Z pozostałych krajów w regionie, Węgry znalazły się na 32. miejscu, Turcja na 38., Grecja na 50., Bułgaria na 52. miejscu a Rumunia na 57.

Wśród dwudziestu państw najwięcej inwestujących w badania i rozwój znalazło się 13 krajów europejskich, zaś wśród pierwszych pięćdziesięciu aż 32 państwa pochodzą z Europy, co świadczy o tym, że kontynent europejski dokonuje największych inwestycji w badania i rozwój.

Na szczycie rankingu znalazł się Izrael, Finlandia, Szwecja, Japonia, Korea Południowa, Dania, Szwajcaria, Niemcy, USA i Austria.

Wielka Brytania znalazła się na 19. miejscu, Chiny na 25., Rosja na 29., Iran na 42., a Indie uplasowały się na 43. miejscu.

Na poziomie regionów i kontynentów, najlepszą pozycję w Europie osiągnęła Finlandia, Izrael w regionie Azji Zachodniej, Japonia na terenie Oceanii, Korea Południowa na Dalekim Wschodzie, USA w Ameryce Północnej, Singapur w Azji Południowo-Wschodniej, Tunezja w Afryce Północnej, Brazylia w Ameryce Południowej i RPA w Afryce Subsaharyjskiej.

Na liście najmniej inwestujących w badania i rozwój krajów świata znalazły się Brunei, Laos, Lesotho, BiH i Gambia.

 

Źródło: biznis.ba

 

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE