Home / Bałkany / BiH / BiH: Niekorzystne trendy w wymianie handlowej, w FBiH wzrost importu z UE

BiH: Niekorzystne trendy w wymianie handlowej, w FBiH wzrost importu z UE

Sytuacja w handlu zagranicznym Bośni i Hercegowiny  w pierwszej połowie 2012 r. była niekorzystna, a nieco wolniejszy spadek eksportu i zmniejszenie importu nie były rezultatem koniunktury, ale raczej tendencji spadkowej w działalności gospodarczej, wynika z danych zaprezentowanych w poniedziałek na konferencji prasowej przez Igora Gavrana z Izby Handlu Zagranicznego BiH (Vanjskotrgovinska Komora Bosne i Hercegovine, VTK BiH). Podobne tendencje w zakresie relacji między eksportem i importem można było zaobserwować w ostatnim czasie w Federacji Bośni i Hercegowiny.

Podczas wystąpienia Gavran mówił o stratach wynikających z nadal niekorzystnej struktury wymiany handlowej, szczególnie nadmiernego importu, który w ostatnich latach, jak wynika z szacunków Izby, miał kosztować BiH prawie 75 mld KM (ok. 162 mld PLN), a także o niepokojącym spadku obrotów handlowych z Chorwacją.

Wiodącymi produktami eksportowanymi w pierwszej połowie 2012 r. były siedzenia samochodowe oraz aluminium, podczas gdy główne produkty importowane to ropa naftowa i inne paliwa.

Największe straty przynosi spadek eksportu energii elektrycznej. Z powodu trwającej suszy i niesprzyjających warunków hydrologicznych sytuacja taka może trwać nawet do końca roku. Niepokoi również wzrost importu węgla, ponieważ oznacza zmniejszenie krajowej produkcji, a negatywny wpływ na gospodarkę ma też zwiększony importu gazu i energii elektrycznej.

Pewne zmiany dotyczyły również udziału głównych partnerów w wymianie handlowej. Zaobserwowano drastyczny spadek eksportu do Serbii (energia elektryczna, koks) i Czarnogóry. Poprawił się wskaźnik eksportu do Rumunii i Turcji.

 

Federacja Bośni i Hercegowiny: Mniej Serbii, więcej UE

Analogicznie wzrost eksportu i zmniejszenie importu odnotowała ostatnio Federacja Bośni i Hercegowiny. Wartość eksportu w czerwcu br. wzrosła o 10,3% m/m i 11,1% r/r do ponad 508 mln KM (ok. 260 mln EUR), podczas gdy import zmniejszył się o 2,5% m/m i 5,4 r/r do 844 mln KM (430 mln EUR), wynika z danych opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny (Federalni zavod za statistiku, FZS). Udział FBiH w eksporcie BiH stanowił w czerwcu 68,6%, zaś w imporcie – 65,2%.

W konsekwencji deficyt handlowy w czerwcu był równy 335 mln KM (170 mln EUR). Wskaźnik pokrycia importu przez eksport w czerwcu wynosił 60,3% i był wyższy o 7 p.p. od majowego.

FBiH w czerwcu eksportowała towary głównie do Niemiec – ok. 92 mln KM (47 mln EUR) i Chorwacji – ok. 148 mln KM (75 mln PLN). Większość importu pochodziła z Chorwacji – ok. 148 mln KM (75 mln EUR) i Niemiec – ok. 112 mln KM (57 mln EUR).

Nadal obserwuje się spadek udziału Serbii w handlu i stopniowy wzrost udziału UE, głównie Niemiec. Polska znajduje się na 10. miejscu wśród krajów eksportujących do FBiH.

Więcej danych odnośnie handlu zagranicznego znajduje się na stronie Urzędu Statystycznego FBiH.

 

Źródło: biznis.ba, fzs.ba, biznis.ba

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE