Home / Bałkany / BiH / BiH: Niemiecka spółka RWE partnerem budowy hydroelektrowni HES Gornja Drina

BiH: Niemiecka spółka RWE partnerem budowy hydroelektrowni HES Gornja Drina

Rząd Republiki Serbskiej w ostatniej fazie negocjacji zdecydował o wyborze strategicznego partnera budowy systemu elektrowni wodnych na górnej Drinie (HES Gornja Drina), którym będzie niemiecka spółka energetyczna RWE.

Negocjacje z Niemcami powinny zostać zakończone do końca września tego roku. Do tego czasu zażądano od RWE przedłużenie ważności gwarancji bankowej, ogłoszono z Ministerstwa Przemysłu, Energetyki i Górnictwa RS.
Asystent Ministra Energetyki RS, Milan Baštinac powiedział, że RWE było jednym z oferentów, obok greckiego „Public Power Corporation” i chińskiego „China International Water & Electric Corporation”, którzy spełniali wymagania zamówienia publicznego.

- Oczekujemy, że negocjacje w sprawie strategicznego partnerstwa RWE zostaną zakończone w ciągu dwóch miesięcy, do tego czasu chcemy określić wszystkie warunki umowy, tak aby na końcu września dojść do fazy podpisania umowy z tą niemiecką spółką – powiedział Baštinac.

Baštinac wyraził także nadzieję na spełnienie przez RWE wszystkich wymagań rządu RS związanych z projektem HES Gornja Drina.

Mówiąc o powodach zaprzestania rozmów z pozostałymi oferentamiMilan BaštinacMilan Baštinac, wyjaśnił, że Chińczycy oczekiwali warunków, które nie były prawnie możliwe do spełnienia, zaś spółka „Public Power Corporation”, będąca w większej mierze własnością państwową Grecji, popadła w kłopoty z ratingiem.

Baštinac oczkuje, że w przypadku pomyślnie zakończonych negocjacji z RWE, prace nad budową elektrowni wodnej rozpoczną się najpóźniej na początku 2014 roku. Przypomniał on także, że wartość projektu HES Gornja Drina wynosi 500 mln euro i obejmuje budowę czterech elektrowni wodnych – Buk Bijela, Foča, Sutjeska i Paunci.

Początkowo rząd RS wybór strategicznego partnera planował na koniec ubiegłego roku, jednak termin ten przesunął się na drugą połowę tego roku, ze względu na korektę planowanej mocy przyszłych obiektów energetycznych oraz wyjaśnienie istniejących niejasności.

Źródło: seebiz.eu

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE