Home / Bałkany / BiH / BiH: Nierozwiązane chorwackie pytanie jednym z powodów zastoju politycznego

BiH: Nierozwiązane chorwackie pytanie jednym z powodów zastoju politycznego

Chorwaci zamieszkujący w BiH powinni uzyskać równe prawa z Serbami i Muzułmanami, ponieważ nierozwiązanie tej kwestii powoduje zastój polityczny w BiH, zgodnie stwierdzili liderzy dwóch partii HDZ w BiH, Dragan Čović i Božo Ljubić, podczas seminarium na temat zmian konstytucyjnych odbywającego się we włoskim kurorcie Cadenabbia.
– Chorwackie pytanie czeka na pilne rozwiązanie. Myślę, że jest ono w dużej mierze powodem znacznego opóźnienia i braku porozumienia na temat rządu. Uważamy, że zgodnie z decyzją Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu muszą zostać usunięte dyskryminujące prawne i konstytucyjne przepisy przeciwko Chorwatom, powiedział prezes HDZ 1990, Božo Ljubić.
Ustawy BiH powinny być oparte na zasadach federalizmu i być jednakowe dla wszystkich trzech narodów. Nalegamy na instytucjonalną równość Chorwatów, a model konsolidacyjny jest jedynym możliwym w BiH, dodał Ljubić.
Planowane wstąpienie do UE zobowiązuje wszystkie strony w Bośni do zmian, powiedział prezes HDZ BiH, Dragan Čović.
– BiH musi być nowoczesnym krajem, ze skutecznym rządem. Powinien również zapewniać równe prawa wszystkim trzem narodom, tak, by BiH mogła sprostać wyzwaniom, które jeszcze przed nią będą, powiedział Čović.
Mimo, że podczas oficjalnej części seminarium nie było dyskusji na temat ewentualnego porozumienia w sprawie podziału ministerialnych stanowisk w Radzie Ministrów i przyjęcia pakietu aktów prawnych związanych z przystąpieniem BiH do UE, to zgodnie ze słowami Ljubicia, podczas roboczego lunchu otwarcie rozmawiano o przezwyciężeniu impasu związanego z blisko 14 miesięcznym braku władz państwowych.

Tekst: info-market.ba, tłum. i red. Dominika Gapska

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE