Home / Bałkany / BiH / BiH: Nieznana grafika Picassa odkryta w Bosanskiej Dubicy?
pablo-picasso_telegraph.co.uk

BiH: Nieznana grafika Picassa odkryta w Bosanskiej Dubicy?

Grafika odkryta w sejfie biblioteki w miasteczku Bosanska Dubica położonym w Republice Serbskiej czeka na ekspertyzę wydaną przez specjalistów, jednakże istnieje spore prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z oryginalną twórczością hiszpańskiego przedstawiciela kubizmu.

Chociaż grafika, którą roboczo zatytułowano „Człowiek z brodą”, nie nosi śladu podpisu malarza (widoczna jest tylko data – 15 kwietnia 1964 r.) wszystko wskazuje na to, że tu autentyczny szkic podarowany niegdysiejszemu wysokiemu urzędnikowi Komunistycznej Partii Jugosławii Boško Šiljegoviciovi. Polityk przed pięćdziesięcioma laty przewodził delegacji partii na międzynarodowym kongresie w Paryżu. Stojan Banjac, który znał osobiście Šiljegovicia, w wypowiedzi dla bośniackiej gazety „Dnevni avaz” stwierdził, że Picasso, znany ze swoich lewicowych poglądów, podarował takie grafiki wszystkim szefom delegacji, a więc także i Šiljegovićowi. To właśnie Banjacovi zostały powierzone książki (m.in. książka z autografem amerykańskiego dyplomaty Henry’ego Kissingera), oraz obrazy należące do urzędnika, wśród których znalazła się także paryska grafika. Šiljegović chciał, aby były one złożone w bibliotece w jego rodzinnej Bosanskiej Dubicy. Niestety sami obdarowani nie bardzo wiedzieli, co powinni uczynić z prezentem, ale świadomi jego ogromnej wartości postanowili przechowywać go w bibliotecznym sejfie, gdzie przeleżał ponad 26 lat (Šiljegović odsprzedał swoje zbiory Banjacovi w 1988, w Belgradzie), aż po dziś dzień.

Ranko Komadina, pracownik biblioteki, jest niemalże pewien, że grafika wyszła spod ręki samego mistrza, jednakże dodaje, że aby uzyskać stuprocentową pewność, pracę należy oddać pod ocenę znawców. Burmistrz miasta Mile Zlojutro ma nadzieję, że jeśli ich analiza potwierdzi autentyczność dzieła, przyczyni się to do wzrostu popularności Bosanskiej Dubicy wśród turystów.

 

Źródło: dnevno.hr, avaz.ba

About Karolina Serszyńska

KOMENTARZE