Home / Bałkany / BiH / BiH: Niskopodłogowy pociąg zostanie zwrócony Chorwacji

BiH: Niskopodłogowy pociąg zostanie zwrócony Chorwacji

mostarlife.com

26 lutego Minister Transportu i Komunikacji FBiH Enver Bijedić przewodniczył odbywającemu się w Zagrzebiu spotkaniu, w którym brali udział przedstawiciele ministerstwa i Rady Kolei FBiH, dyrektor wykonawczy Chorwackiego Banku Odbudowy i Rozwoju Branimir Berković, prezes spółki Končar Ivan Bahun oraz reprezentanci chorwackiego Ministerstwa Gospodarki Morskiej, Transportu i Infrastruktury.

Jak wynika z oświadczenia Ministerstwa Transportu i Komunikacji FBiH, celem spotkania było rozwiązanie kwestii zadłużenia Kolei FBiH wobec firmy Končar, które spowodowane zostało zakupem niskopodłogowego pociągu elektrycznego i naprawą lokomotyw elektrycznych. Minister Bijedić zapowiedział, iż dług wynikający z zakupu pociągu (10 mln KM – ok. 20 mln PLN) zostanie zniesiony poprzez zwrócenie przedsiębiorstwu nabytej maszyny. Ministerstwo oszacowało, iż ani Koleje FBiH, ani rząd Federacji nie są w stanie spłacić pociągu, gdy jednocześnie wzrastają odsetki. Podano również w wątpliwość konieczność korzystania z nowej maszyny. Dług wynoszący 11,5 mln KM (ok.23 mln PLN) za naprawę 11 lokomotyw zwrócony zostanie natomiast przez Koleje FBiH. Spłata będzie pochodzić z funduszy zebranych dzięki wynajmowaniu maszyn Tureckim Kolejom Państwowym, z którymi przedłużona zostania umowa na kolejne 12 miesięcy, począwszy od czerwca 2013 roku.

Ponadto, ministerstwo przygotowało projekt zmian w ustawie o konsolidacji finansowej Kolei FBiH, w którym zaproponowano, aby dług ten został zapisany w ustawie i stał się integralną częścią wypełnienia międzynarodowych zobowiązań przewoźnika w ciągu najbliższych trzech lat.

Źródło: mostarlife.com

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE