Home / Bałkany / BiH / BiH: Nowa szansa dla lotniska w Tuzli

BiH: Nowa szansa dla lotniska w Tuzli

Ministerstwo Handlu, Turystyki i Transportu tuzlańskiego Kantonu zapowiedziało, że Bank Światowy wyraził zainteresowanie inwestycją w projekt o nazwie:  „Lotnisko w Tuzli – międzynarodowym centrum cargo”.

Rząd Kantonu przez długi czas starał się przekonać Bank Światowy o ważności tego projektu. Stworzenie centrum cargo na lotnisku w Tuzli dałoby największe możliwości i korzyści dla szybkiego rozwoju gospodarki w regionie. Na stworzenie mikro-studium, nad którym  prace rozpoczną się już w kwietniu, Bank Światowy przeznaczy 95% jego całkowitej kwoty. Dla celów rynku krajowego i zagranicznych firm władze Kantonu przygotowały już niezbędny projekt.

Inwestycja w organizację centrum cargo oznacza wielką stymulację dla tuzlańskiego lotniska. Stworzyłoby ono szansę na rozwój produktów lokalnych i wzrost ich eksportu. Jeśli projekt zostanie zrealizowany, otworzy dodatkowe możliwości dystrybucji i stworzy nowe miejsca pracy.

Lotnisko w Tuzli już od dłuższego czasu notuje słabe wyniki. Z wyjątkiem okazjonalnych lotów czarterowych, organizowanych w letnim sezonie, samoloty prawie się nie pojawiają na płycie lotniska. Zarząd lotniska jest obecnie w trakcie negocjacji z firmami zagranicznymi, by do następnego lata wprowadzić co najmniej jedną międzynarodową linię lotniczą.

Tekst: dnevniavaz.ba, tłum. i red. Dominika Gapska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE