Home / Bałkany / BiH / BiH: Nowe autostrady w Hercegowinie
autoput-sa-c.net

BiH: Nowe autostrady w Hercegowinie

Zachodnia Hercegowina oczekuje na realizację strategicznego projektu. Jego celem jest budowa drogi szybkiego ruchu, która zmieni status tego regionu na bardziej dostępny.

W tej części Hercegowiny drogi szybkiego ruchu uważane są za drogi lokalne.

Problem w planowanych przebudowach stanowią już postawione obiekty. Jednak po przeprowadzonych na miejscu analizach udało się stworzyć plan modernizacyjny, który wpłynie pozytywnie na spowolniony ruch na tym obszarze. To oznacza, że przez Hercegowinę przebiegać będzie autostrada.

W tym przypadku mowa o dwóch kierunkach: pierwszy – wiążący adriatycko-jonską autostradę przez Zvirovicie, Posušje do Kupresu, drugi – z Mostaru do miast Široki Brijeg i Gruda, aż do granicy z Chorwacją.

Nowy projekt infrastrukturalny stanowiłby drogowskaz ku właściwemu kierunkowi zmian gospodarczych i rozwojowych. Wpłynie to niewątpliwie na jakość życia tamtejszych mieszkańców i zapewni im pracę, jak również umożliwi szybką komunikację, nie tylko w samej Bośni i Hercegowinie, ale i całym regionie.

Będzie to pewnego rodzaju zadośćuczynienie za izolację i oddalenie tego obszaru od korytarza Vc (jego budowa rozpoczęła się w 2012 roku, a jej planowane zakończenie ma nastąpić w 2014 roku).

Obecnie na rozwiązanie czeka konkurs dotyczący głównego projektu na odcinku Mostar- Široki Brijeg, do granicy z Chorwacją, donosi FTV (Federalna telewizja publiczna).

 

Źródło: abcportal.info

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE