Home / Bałkany / BiH / BiH: Nowe odkrycia archeologiczne w pobliżu Travnika
httpwww.seebiz.netwp-contentuploads201308arheolozi-1.jpg

BiH: Nowe odkrycia archeologiczne w pobliżu Travnika

W oddalonej o kilka kilometrów od Travnika miejscowości Đelilovac dokonano ciekawego odkrycia archeologicznego. Badacze z Muzeum Regionalnego w Travniku i Katedry Archeologii Uniwersytetu w Sarajewie znaleźli na stanowisku m. in. płytkę z brązu związaną z kultem Jeźdźca trackiego, monety przedstawiające rzymskich cesarzy Aureliusza i Konstantyna oraz szereg innych przedmiotów.

Stanowisko archeologiczne zostało odkryte przypadkowo podczas przeprowadzania robót budowlanych na terenach prywatnych. Właściciel, Mato Kesten, po tym jak znaleziono nietypowe obiekty niezwłocznie poinformował Muzeum Regionalne w Travniku. Grupa specjalistów z tego muzeum po dokonaniu wstępnych badań (brano pod uwagę materiały powierzchniowe i pozostałości murów) potwierdziła, że odnaleziono ślady działalności ludzkiej z okresu starożytności.

W czerwcu br. pod kierunkiem archeolog z Muzeum Regionalnego w Travniku, Ajli Sejfuli, rozpoczęto badania sfinansowane przez tą instytucję, w których udział brali m. in. wolontariusze z Centrum Edukacji Młodzieży w Travniku. Pierwsza faza badań trwała miesiąc, a ze względu na dużą powierzchnię stanowiska archeolodzy skupili się na widocznych pozostałościach – szczególnie w części, w której zachowała się ściana o dł. 7 m. Właśnie tam znaleziono najwięcej przedmiotów. Oprócz wspomnianej płytki z brązu (jest to szóste znalezisko tego typu na terenie BiH), znaleziono także m. in. ceramiczne przedmioty zdobione motywami geometrycznymi, fragmenty szklanych naczyń, przedmioty codziennego użytku wykonane z metalu oraz biżuterię z brązu (pierścień i bransoletę). Podczas badań na stanowisko odkryto także odpady żelaza, co wskazuje na działalność starożytnych hutników na tych terenach.

Druga faza badań, która odbywała się w sierpniu br. została zorganizowana we współpracy z Katedrą Archeologii Uniwersytetu w Sarajewie w ramach projektu TEMPUS – na stanowisku mogli pracować studenci archeologii. Wstępne wyniki badań wykazały, że znalezione przedmioty powstały w okresie od 2 do 4 wieku n.e. Dwie rzymskie monety z podobiznami Aureliusz i Konstantyna stanowią ważną wskazówkę przy określaniu dokładnych dat osadnictwa i ludzkiej działalności na tym terenie. Szczególnie interesująca jest moneta z podobizną cesarza Konstantyna, ponieważ posiada znak mennicy z osady Siscia (obecnie miasto Sisak położone w Chorwacji). Przedstawiciele Katedry Archeologii Uniwersytetu w Sarajewie podkreślili, że w związku z tym, że region ten w okresie antycznym miał duże znaczenie ze względu na przebiegające przez niego szlaki komunikacyjne, znaleziska na tych terenach nie są zaskakujące. Zapowiedzieli także, że badania będą trwały jeszcze wiele lat.

Źródło: seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE