Home / Bałkany / BiH / BiH: Nowy rząd zostanie utworzony do końca miesiąca

BiH: Nowy rząd zostanie utworzony do końca miesiąca

Przewodniczący SDPBiH Zlatko Lagumdžija 15 czerwca w Sarajewie, po rozmowach z liderem HDZ BiH Draganem Čoviciem, zapowiedział, że rekonstrukcja rządu na poziomie federacji zostanie zakończona do końca miesiąca.

Na 26 czerwca zaplanowano posiedzenie Izby Reprezentantów FBiH, na którym, poza rekonstrukcją władzy federalnej, wybrane zostaną także władze Izby.

Jeśli do poniedziałku 18 czerwca zostanie zdefiniowany szkic programu działania, posiedzenie parlamentu zostanie przyspieszone. Podczas weekendu odbędzie się dodatkowe spotkanie, dotyczące jasnego określenia priorytetów w rekonstruowanym rządzie.

Lagumdžija podkreślił w rozmowie z dziennikarzem „Oslobodjenja”, że jego partia posiada większość w Parlamencie Federacji, ale prowadzone będą rozmowy o dołączeniu innych partii do SDPBiH. Podobne przekonanie wyraził Dragan Čović, przewodniczący HDZ BiH. Podkreślił on, że żadna partia (SDA, HSP) nie zablokuje wejścia HDZ BiH do rządu.  

Na poziomie BiH, entitetów i żupanii we władzy mogą pozostać tylko cztery partie, tj. HDZ, SDA, HSP i SBB (Związek na rzecz Lepszej Przyszłości). Podobno wiadomo już, w jaki sposób koalicja uniknie blokad, zwłaszcza ze strony SDA, gdyż poprawiły się stosunki z Tihiciem.  

Ważne, żeby nowi partnerzy w FBiH wspólnie dokonali uformowania władzy federalnej i w kantonach. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że naród jest zmęczony ciągłymi zmianami w rządzie i niedociągnięciami przy prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Priorytetem nowego rządu mają być kwestie gospodarcze i społeczne, a także integracja z UE. Rozwiązanie podstawowych problemów umożliwi przystąpienie do realizacji wielkich inwestycji, w energetykę czy budowę korytarza 5C.

 

Źródło: biznis.ba, oslobodjenje.ba

 

About Ewa Janas

KOMENTARZE