Home / Bałkany / BiH / BiH: Obecny sezon turystyczny może być rekordowy dla kantonu tuzlańskiego
sutra.ba - panonsko_jezero

BiH: Obecny sezon turystyczny może być rekordowy dla kantonu tuzlańskiego

Od początku bieżącego roku kanton tuzlański odwiedziło już ponad 16 tys. gości, którzy wykupili ponad 40 tys. noclegów. Zgodnie z danymi, którymi dysponuje Wspólnota Turystyczna Kantonu Tuzlańskiego tylko w maju kanton odwiedziło 3158 turystów. Skorzystali z 7739 noclegów. W porównaniu do zeszłego roku zanotowano wzrost liczby gości o 8,2%, a liczby noclegów o 2,2%. Wg dyrektora Wspólnoty Turystycznej Kantonu Tuzlańskiego, Nedreta Fazlicia, region jest na dobrej drodze do rekordowego sezonu.

6 lat temu w Tuzli powstało Centrum Informacji Turystycznej. W związku ze zwiększającą się każdego roku liczbą turystów i otwarciem międzynarodowego lotniska, zadecydowano że będzie działało codziennie w godzinach 9-21. Port lotniczy oferuje połączenia do Niemiec i Holandii, krajów skandynawskich oraz loty czarterowe do Turcji. Pracownicy szacują, że lotnisko w tym roku obsłuży ok. 120-130 tys. podróżnych. W związku z tak dużą liczbą pasażerów, których znaczną część stanowią turyści, w trakcie sezonu letniego utworzono dodatkowy punkt informacyjny.

Od kilku lat w kantonie tuzlańskim rozwija się agroturystyka. W zeszłym roku otwarte zostało ranczo na przełęczy Karaula. Ośrodek położony jest w pobliżu jeziora, w którym można łowić ryby. Dodatkowymi atrakcjami dla turystów są mini zoo, ogródek dla dzieci i wygodne ścieżki spacerowe. Dyrektor wspólnoty turystycznej podkreślił, że wiele gmin kantonu w trakcie sezonu organizuje różne wydarzenia w celu przyciągnięcia turystów. W Tuzli odbywa się cykliczne wydarzenie muzyczno-kulturalne „Lato w Tuzli”, a w Srebreniku artystyczna kolonia Otwarte Miasto Sztuki. Pod koniec sierpnia w miejscowości Gradačac będą miały miejsce 41. Targi Śliwek, które zdobyły dużą popularność. Targi można odwiedzać także w miejscowościach Račanica, Čelić i Živinice.

Panońskie Jeziora to sztuczne słone zbiorniki, które stanowią jedną z atrakcji Tuzli. Z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej turystów. W tym roku jeziora prawdopodobnie odwiedzi rekordowa liczba gości. Podczas poprzedniego sezonu sprzedano ponad 360 tys. biletów. Fazlić uważa, że dzięki udostępnieniu trzeciego jeziora i wprowadzeniu nowych atrakcji, sezon będzie można przedłużyć do jesieni i liczba sprzedanych biletów będzie jeszcze wyższa niż w ubiegłym roku.

Pomimo tych pozytywnych prognoz region dopiero rozwija się turystycznie. Wg Fazlicia pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Dyrektor wspólnoty uważa, że trzeba poprawić warunki w hotelach, motelach, na parkingach, rozbudować komunikację oraz edukować ludzi, który zajmują się turystyką. Ponadto wskazuje, że potrzebne są zmiany systemu prawnego dotyczącego turystyki, które wyeliminują oszustwa podatkowe.

Źródło: seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE