Home / Bałkany / BiH / BiH: Objawienia w Međugorje zostaną oficjalnie poparte przez Kościół?
Međugorje - wikipedia.org

BiH: Objawienia w Međugorje zostaną oficjalnie poparte przez Kościół?

W tym roku zapadnie ostateczna decyzja Watykanu na temat objawień w Međugorje. Międzynarodowa komisja pracująca nad zbadaniem domniemanych objawień Matki Bożej, w ubiegłym miesiącu zakończyła prace, które trwały już od kilku lat.

Komisja została powołana w 2010 roku przez papieża Benedykta XVI. Efekty jej pracy zostaną najpierw przekazane Kongregacji Nauki Wiary, ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sam papież. Członkowie Kongregacji zobowiązani są do zachowania tajemnicy nad przebiegiem prac i ich rezultatem. Mimo to zarówno mieszkańcy tego miasta, jak i wierni liczą na to, że papież potwierdzi prawdziwość objawień.

Jugosłowiańska konferencja biskupia z 1991 roku, która nie potwierdziła objawień, ale jednocześnie zasugerowała, że nie można im zaprzeczyć, dała nieoficjalne przyzwolenie na to, aby miejsce to zostało objęte kultem. Oznaczało to, że pielgrzymki czy jakiekolwiek spotkania związane z tymi wydarzeniami nie są popierane przez Kościół, z drugiej strony nie wypowiedział się on negatywnie na ten temat.

Objawienia maryjne trwają nieprzerwanie od 1981 roku. Sześcioro młodych ludzi twierdziło, że widzieli na górze Crnica białą postać z dzieckiem na rękach. Niektórym z nich Matka Boska miała pokazywać się regularnie, przekazując wiadomości o pokoju, wierze, miłości i modlitwie.
Co roku do Međugorje przyjeżdżają setki tysięcy turystów, niektóre dane mówią nawet o liczbie 2 milionów wiernych rocznie i 45 milionach pielgrzymów ze 130 państw świata, którzy odwiedzili to miejsce w ostatnich 30 latach.
Sceptycy podkreślają, że Matka Boska nie jest listonoszem, który regularnie przekazuje wiadomości, a mieszkańcy wykorzystali ten mit do rozreklamowania miasta. Faktem jest to, że na kulcie maryjnym można dużo zarobić – na stoiskach, które rozstawione są w całej okolicy kupić można rozmaite przedmioty z wizerunkami świętych, a przede wszystkim Matki Boskiej, czasem zaskoczyć może nietypowa pamiątka w postaci podgłówka czy bidonu lub dziecięcego śliniaka.

 

Źródło: abc.ba, vecernji.ba, hercegovina.info

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE