Home / Bałkany / BiH / BiH: Od 1 stycznia 2013 r. zniesienie ceł na niektóre produkty

BiH: Od 1 stycznia 2013 r. zniesienie ceł na niektóre produkty

Cła na import samochodów używanych, niektóre wyroby włókiennicze, produkty z drogocennych kamieni a także na niektóre rodzaje produktów mlecznych, mięso, owoce, warzywa i kawę z UE zostaną całkowicie zniesione na początku przyszłego roku, oświadczono z Organu ds. Podatków Pośrednich BiH (UIO).

W UIO wspomniano, że 1 lipca 2008 r. kiedy rozpoczęto wprowadzanie Tymczasowego Porozumienia o Handlu w ramach Porozumienia o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z UE rozpoczęto znoszenie i zmniejszanie taryf celnych na określone produkty.

Od początku 2009 r. całkowicie zniesiono cła na około 90% produktów importowanych z UE i mających swoje źródło w UE. Na pozostałe produkty, które bośniacki zespół negocjacyjny uznał za produkty o szczególnym znaczeniu, osiągnięto porozumienie z UE, w którym ustalono stopniowe zmniejszanie taryf celnych do 2013 r.

Szef Oddziału ds. Komunikacji UIO Ratko Kovačević podkreślił, że od początku przyszłego roku cła będą całkowicie zniesione na produkty takie jak benzyna bezołowiowa o liczbie oktanowej mniejszej od 95, oleje silnikowe oraz samochody używane pochodzące z UE.

– Cło będzie całkowicie zniesione także na niektóre produkty włókiennicze, jak płaszcze, wełniane ubrania, kurtki, marynarki, spodnie, wełniane, bawełniane czy syntetyczne kostiumy, bluzki, bawełniane i syntetyczne koszule, powiedział Kovačević, dodając, że bez opłat celnych importować będzie można także wyroby z drogocennych kamieni oraz wyroby złotnicze.

Cło zostanie zniesione również na niektóry produkty mleczne, takie jak jogurty, sosy, w zależności od zawartości tłuszczu oraz na jagnięcinę i cielęcinę i niektóre rodzaje warzyw i owoców – pomidory, jabłka, gruszki, brzoskwinie, śliwki.

Kovačić podkreślił, że w celu ochrony produkcji lokalnej, na niektóre produkty pochodzące z UE cła nie zostaną wycofane. Chodzi głównie o niektóre rodzaje owoców m.in. wiśnie, maliny, porzeczki, żurawinę, jeżyny, arbuzy, niektóre warzywa m.in. bakłażany, fasola, groch, seler, marchew, ziemniaki oraz niektóre rodzaje mięsa i wyrobów mięsnych a także produktów mlecznych i cukier.
– Rada Ministrów powołała zespół negocjacyjny, który na początku 2013 r. rozpocznie nową rundę negocjacji z UE w sprawie obowiązujących jeszcze ceł na pozostałe produkty, powiedział Kovačić.

Od wprowadzenia Tymczasowego Porozumienia między BiH i UE do dziś nie doszło do znaczącego zmniejszenia cen produktów, na które w międzyczasie zmniejszono lub zniesiono cło.

– Dlatego nie należy oczekiwać spadku cen na początku 2013 r., gdyż na rynku w BiH ceny kształtują się swobodnie i wyłącznie od popytu i podaży zależy cena produktów. Nie ma mechanizmów za pomocą których państwo mogłoby wymusić, aby ostateczne ceny produktów zmniejszyć o procent obniżenia cła, podkreślił Kovačić.

Przyjęcie Tymczasowego Porozumienia o Handlu spowodowało zmniejszenie dochodów z ceł, a największy spadek odnotowano w 2009 r., kiedy całkowicie zniesiono cła na największą część produktów importowanych z UE i stamtąd pochodzących.

W 2007 r. dochody z ceł wyniosły 655 mln KM [1310 mln PLN], w 2008 r. 650 mln KM [1300 mln PLN], a w 2009 r. 345 mln KM [690 mln PLN]. W 2010 r. dochody te wyniosły 302 mln KM [604 mln PLN, zaś w 2011 r. 281 mln KM [562 mln KM]. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku dochody z ceł osiągnęły wartość 166 mln KM [332 mln PLN].

Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE