Home / Bałkany / BiH / BiH: Od nowego roku wzrosną ceny papierosów
papierosy - http://www.europe-direct.ostrow.ctiw.pl

BiH: Od nowego roku wzrosną ceny papierosów

Decyzja o wzroście akcyzy na wyroby tytoniowe do 42% podjęta w październiku tego roku przez Urząd Opodatkowania Pośredniego BiH (Upravni odbor UIO BiH) jest krokiem do harmonizacji polityki cenowej BiH i UE.W Unii Europejskiej od 1 stycznia 2014 r. minimalny całkowity podatek akcyzowy na papierosy wynieść ma co najmniej 60% średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów dopuszczonych do konsumpcji, przy czym podatek ten musi wynieść nie mniej niż 90 EUR na 1000 sztuk od wszystkich papierosów.

Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem określono, że od nowego roku proporcjonalny podatek akcyzowy będzie wynosił do 42% ceny detalicznej, a specjalny podatek akcyzowy 45 KM [ok. 23 EUR] na 1 000 sztuk, tj. 0,90 KM [ok. 0,46 EUR] za opakowanie 20 sztuk. Jeśli całkowita akcyza na papierosy (podatek proporcjonalny + podatek specjalny) jest mniejsza od minimalnej akcyzy, wtedy podatek wynosić będzie 2,09 KM [ok. 1,1 EUR] za opakowanie 20 sztuk.

Chociaż 42% podatku akcyzowego to wciąż niewiele w porównaniu np. z polską akcyzą i podatkiem VAT, które łącznie stanowią już ponad 81% ceny papierosów, powiększenie podatku może wpłynąć na nielegalny handel wyrobami tytoniowymi, który umacnia się ostatnimi czasy w BiH, zagrażając tym samym działalności firm tytoniowych. Przypominamy, że na początku roku planowano wprowadzić dodatkowy podatek, z którego przychody mogłyby pokrywać koszty leczenia palaczy znacznie obciążające budżet służby zdrowia. Jednakże analitycy sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu, wskazując na rosnące słupki przemytu papierosów z Serbii, gdzie akcyza rośnie w znacznie wolniejszym tempie. Nie jest także tajemnicą, iż czarny rynek jest ogromnym zagrożeniem dla Skarbu Państwa – rosnąca akcyza zamiast pomnażać jego dochody, po odjęciu strat spowodowanych nielegalnym handlem papierosami, pomniejsza je. Taka sytuacja miała miejsce w Bośni i Hercegowinie w ubiegłym roku.

W 2012 roku w Bośni sprzedano 413 mln kartonów papierosów, co daje ok. 1,13 mln paczek dziennie. Całkowita wartość sprzedanych wyrobów tytoniowych za zeszły rok wyniosła 1,16 mld KM [ok. 590 mln EUR].

Urząd Opodatkowania Pośredniego zobowiązał wytwórców papierosów do dostarczenia nowych cen do 30 listopada 2013. Skróconą listę prezentujemy poniżej:

FABRIKA DUHANA SARAJEVO 2,90 KM-4,00 KM

PHILIP MORRIS BH 3,20 KM-4,30 KM

IMPERIAL TOBACCO 2,70 KM-4,00 KM

TVORNICA DUVANA ROVINJ 2,90 KM-4,00 KM

NELT – JAPAN TOBACCO INTERNATIONAL 3,00 KM-4,00 KM

NELT – BRITISH AMERICAN TOOBACCO 3,00 KM-4,10 KM

 

Źródło: oslobodjenje.ba, uino.gov.ba, nezavisne.com, capital.ba, indikator.ba, ksiegowosc.infor.pl

About Karolina Serszyńska

KOMENTARZE