Home / Bałkany / BiH / BiH: Od początku roku pracę straciło ponad 58 tys. osób

BiH: Od początku roku pracę straciło ponad 58 tys. osób

Według danych opublikowanych w niedzielę 2 grudnia 2012 r. przez gazetę „Dnevni avaz”, z powodu kryzysu gospodarczego, w BiH dodatkowo pogłębionego przez ciągłe spory polityczne, od początku 2012 bez pracy zostało łącznie 58 207 osób.

Ismet Bajramović, przewodniczący Konfederacji Niezależnych Związków Zawodowych BiH (SSSBiH), powiedział, że w FBiH od początku br. bez pracy zostało 43 188 osób: z powodu upadłości, likwidacji oraz prywatyzacji pracę straciło 1266 osób, 16 672 pracowników zostało zwolnionych ze względu na redukcję etatów, a pracę z powodu wygaśnięcia umowy na czas określony w FBiH utraciło nawet 25 520 obywateli. Bajramović zauważył również, iż w FBiH bez pracy zostało ponad trzy razy więcej ludzi niż w RS, gdzie liczba bezrobotnych wzrosła o 15 019 osób.

Przewodniczący SSSBiH zwrócił także uwagę na pogarszającą się sytuację pracowników, brak ubezpieczeń zdrowotnych czy problem pracy na czarno i złe gospodarowanie środkami otrzymanymi od innych krajów europejskich. Jego zdaniem, projekt ustawy o pracy, który przedstawił minister pracy i polityki społecznej FBiH, Vjekoslav Čamber, jest nie do przyjęcia dla SSSBiH, m. in. dlatego, iż nie rozwiązuje problemu umów zbiorowych. Bajramović zaznaczył jednak, że wprowadzenie nowej ustawy jest niezbędne. Ubolewał także nad problemami dotyczącymi wprowadzenia w życie ustawy o rewizji prywatyzacji.

W RS również sytuacja pracowników staje się coraz trudniejsza. Krótko przed nadzwyczajnym posiedzeniem Zgromadzenia Narodowego RS dot. budżetu i polityki ekonomicznej na rok 2013, które miało miejsce 2 grudnia 2012, przewodniczący poszczególnych związków zawodowych pracowników budżetówki wezwali ministrów do odrzucenia zapowiadanego zmniejszenia płac pracownikom m. in. policji czy administracji publicznej i sądownictwa o 10 procent.

Według związkowców, przyjęcie dokumentów, które dotyczą zredukowania płac pracowników budżetówki, spowoduje w przyszłym roku społeczny bunt. Dušan Jandrić, przewodniczący Syndykatu Związków RS, na wspólnej konferencji związkowców zauważył, że wprowadzone oszczędności nie pomogą Republice Serbskiej wyjść z kryzysu, z czym zgodzili się przedstawiciele innych związków zawodowych związanych z sektorem publicznym. Uważają oni również, że zmniejszenie płac pracownikom budżetówki może sprzyjać jedynie szerzeniu się korupcji.

Rząd RS przyjął projekt budżetu na 2013 rok, który ma wynosić 1 mld i 945 mln KM, a największe oszczędności zostały osiągnięte dzięki zmniejszeniu płac pracowników budżetówki. Zgodnie z oficjalnymi danymi Agencji ds. Statystyki BiH, na początku tego roku w BiH było 689 119 zatrudnionych, podczas gdy liczba bezrobotnych wynosiła 541 374.

Źródło: avaz.ba, seebiz.eu, bhas.ba, indikator.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE