Home / Bałkany / BiH / BiH: Odkryto masowy grób w Potočari

BiH: Odkryto masowy grób w Potočari

W czwartek, 2 sierpnia, rozpoczęła się ekshumacja pięciu osób, których szczątki znaleziono w masowym grobie w pobliżu Centrum Pamięci w Potočari. Grób, który miał 12 m długości, 3,5 m szerokości i 2 m głębokości, po latach poszukiwania odkryto 26 lipca podczas badań sondażowych.

Ekshumacja została rozpoczęta na zlecenie prokuratury. Grób znajduje się w pobliżu cmentarza ofiar Srebrenicy i około stu metrów od dawnej fabryki akumulatorów w Potočari, gdzie w czasie agresji na BiH znajdowała się baza ONZ. Nie jest pewne, czy są to ofiary ludobójstwa – holenderscy żołnierze, którzy pomogli odnaleźć grób, twierdzą, że pochowali w nim osoby, które w 1995 r. umarły śmiercią naturalną.

– Znaleźliśmy pięć osób. Są to niemowlę, młoda kobieta, dwaj starsi mężczyźni i starsza kobieta. Najpierw zostaną pobrane próbki DNA oraz przeprowadzona sekcja zwłok, po której będzie można rozpocząć identyfikację. Z pewnością są oni ofiarami z lipca 1995 roku. – powiedział Dyrektor Instytutu ds. Osób Zaginionych w Bośni i Hercegowinie, Amor Mašović.

Próbki DNA do identyfikacji i weryfikacji tożsamości ofiar zostaną pobrane w Centrum Pamięci w Tuzli. Badania DNA będą przeprowadzane w laboratorium Międzynarodowej Komisji ds. Osób Zaginionych (ICMP).

Źródło: oslobodjenje.ba, novisti.rs, radioslon.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE