Kamienne miasto stworzone z myślą o upamiętnieniu wielkiego poety, stworzeniu symbolu pokoju i ku pochwale tej części Bośni i Hercegowiny – mowa o projekcie miasta Andrićgrad w Wiszegradzie w Republice Serbskiej.
Trzyletnia budowa zakończona została wielkim otwarciem, w którym uczestniczyli prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik, premier Serbii Aleksandar Vučić i reżyser Emir Kusturica, który był pomysłodawcą projektu. To miasto było spełnieniem marzeń artysty i pewnego rodzaju pomnikiem dla przyszłych pokoleń, efektem współpracy władz Republiki Serbskiej, Federacji BiH i Serbii. Ceremonia otwarcia miała miejsce 28 czerwca, w rocznicę zamachu na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie. Z tej okazji pokazano rekonstrukcję tych wydarzeń. Obecność premiera Vučicia miała symboliczne znaczenie. Pytany o to, czemu nie jest obecny na obchodach w Sarajewie mówił, że wizyta tam byłaby poniżająca dla jego narodu. Odniósł się w ten sposób do faktu zamontowania na odbudowanym budynku ratusza tablicy mówiącej o agresji serbskiej (w wyniku bombardowania podczas ostatniej wojny Biblioteka Narodowa został zniszczona, a cenne zbiory spłonęły).
- To miasto jest wehikułem czasu, a celem była budowa miejsca z widocznymi wpływami historii tego obszaru – mówił w wywiadzie dla Financial Times Kusturica. Andrićgrad według idei pomysłodawcy będzie symbolem pacyfizmu, sercem bijącym ideą pobudzenia odwagi wschodniej Bośni jako symbolu pokoju. Gazeta wspomina Ivo Andricia i jego dzieła, przez co Kusturica już osiągnął jeden z celów – promocję miasta i autora, którego imię ono nosi. Jugosłowiański powieściopisarz i poeta, laureat Nagrody Nobla z 1961 roku stał się patronem miasta.
Budowa całego kompleksu nie odbyła się bez kontrowersji. Spadkobiercy tych ziem oskarżyli władze Republiki Serbskiej i samego reżysera o budowę na odebranej boszniackiej ziemi, sprawa trafiła nawet do sądu.
Kompleks składa się z Instytutu Ivo Andricia, galerii obrazów, multipleksu, turystom oferowana jest możliwość przepłynięcia statkiem po rzece Drinie czy chwila wytchnienia w kawiarni lub restauracji. Ponadto w pobliżu znajduje się most Mehmeda Paszy Sokolovicia, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Źródło: andricgrad.com, klix.ba, radiosarajevo.ba