Home / Bałkany / BiH / BiH: Oficjalne otwarcie nowego budynku Biblioteki Gazi Husrev-bega
U Sarajevu je danas po?ela sve?ana ceremonija povodom otvaranja nove zgrade Gazi Husrev-begove biblioteke. (Samir Yordamoviç - Anadolu Ajans?)

BiH: Oficjalne otwarcie nowego budynku Biblioteki Gazi Husrev-bega

15 stycznia br. odbyło się oficjalne otwarcie nowego budynku Biblioteki Gazi Husrev-bega w Sarajewie. Tablicę pamiątkową odsłonili wielki mufti BiH, Husejn Kavazović i katarski minister ds. islamu, Ghajt ibn Mubarak al-Kuwari. W uroczystości wziął udział także członek prezydium BiH, Bakir Izetbegović, wiele znanych osobistości z życia publicznego i politycznego BiH oraz delegacja z Kataru.

Wielki mufti BiH podkreślił, że otwarcie nowego budynku biblioteki to wielkie wydarzenie dla muzułmańskiej społeczności BiH i prawdziwe święto kultury i pamięci o wszystkich mieszkańcach tego kraju. Wyraził także swoje szczególne uznanie dla Aliji Izetbegovicia i poprzedniego wielkiego muftiego BiH, Mustafy Cericia. Zgodnie z jego słowami, ich misja była kontynuowana przez Bakira Izetbegovicia i zespół specjalistów, który pracował przy budowie budynku.

Dyrektor, Mustafa Jahić, powiedział, że o bibliotekach często się mówi, że przedstawiają osiągnięcia cywilizacyjne i kulturalne narodu, a książki w nich przechowywane świadczą o bogactwie dziedzictwa. Jahić przypomniał, że w 2002 roku ówczesny emir Kataru obiecał budowę nowej siedziby, a w 2003 rozpoczęto budowę. Budynek został ukończony w 2013 roku. Budowa została sfinansowana przez Katar, a łączna wysokość środków przekazanych na ten cel wyniosła ponad 8 mln USD.

Bakir Izetbegović w swoim wystąpieniu zaznaczył, że ponowne otwarcie biblioteki jest przesłaniem dla tych, którzy niszczą i palą książki oraz biblioteki, że zło i nienawiść nigdy nie zwyciężą. Ghajt ibn Mubarak al-Kuwari powiedział, że ochrona wiedzy ludzkiej jest koniecznością, jednak powinno jej towarzyszyć poszanowanie danej tożsamości i prawa do posiadania różnych poglądów.

W nowym budynku znajdują się dwie czytelnie i sala konferencyjna. Docelowo biblioteka ma pomieścić 400 tys. tomów. Więcej o historii i zbiorach Biblioteki Gazi Husrev-bega można przeczytać tutaj

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE