Home / Bałkany / BiH / BiH: „Okruchy” z budżetu dla wynalazców

BiH: „Okruchy” z budżetu dla wynalazców

W ciągu zaledwie kilku dni października bh. innowatorzy i wynalazcy otrzymali znaczące nagrody na międzynarodowych wystawach. Po zdobyciu złotego medalu w Sztokholmie, na wystawie innowacji „Arca 2011″ w Zagrzebiu, członkowie Stowarzyszenia Wynalazców BiH otrzymali siedem nagród za przedstawione 12 wynalazków.
Od 1995 roku wynalazcy z BiH otrzymali łącznie ponad 1000 nagród. Te sukcesy spotykają się jednak z obojętnością władz, z „okruchami” z budżetu, a w tym roku zabrakło i tego symbolicznego finansowania, nie mówiąc już o moralnym wsparciu. Latami innowatorzy z BiH zachwycają świat swoimi wynalazkami.
Seul, Bruksela, Budapeszt, Belgrad, Paryż, Sewastopol, Sztokholmie, Genewie, Warszawie, Lublana, Zagrzeb … Z każdej wystawy, targów lub innych form prezentacji, przybywają z do BiH z medalami i wyróżnieniami. Nagrody zwykle „podróżują” same do Bośni, ponieważ twórcy nie byli w stanie odebrać ich samodzielnie – nie mają bowiem pieniędzy na koszty podróży i inne wydatki.

Tekst: slobodnaevropa.org, zdjęcie: bportal.ba, tłum. i red. Dominika Gapska

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE