Home / Bałkany / BiH / BiH: Otwarcie najnowocześniejszego tunelu w regionie
tunel - poslovniplus.com

BiH: Otwarcie najnowocześniejszego tunelu w regionie

W BiH otwarty został tunel „1 Marca”, uznany za największy obiekt infrastrukturalny w tym państwie. Dodatkowo do użytku oddano kolejny odcinek nowoczesnej autostrady, która skraca komunikację między Sarajewem a Zenicą.

Tunel długości około trzech kilometrów jest największym obiektem tego typu w BiH. Wykonawcami tunelu są firmy pochodzące z BiH, co podkreślają z dumą zarówno autorzy projektu, jak i mieszkańcy.

Najpierw wyzwania podjęły się firmy słoweńskie, ale zrezygnowały. Po nich prace przejęły firmy bośniacko-hercegowińskie i wykończyły obiekt przed planowanym terminem. W ten sposób potwierdzono, że tamtejsze firmy mogą konkurować z innymi z regionu, jak i z całej Europy.

Ze względu na to, że jest to część paneuropejskiego korytarza transportowego w trakcie budowy pilnowano wszystkich standardów europejskich. Tunel posiada nowoczesne oświetlenie ledowe, wszystkie systemy bezpieczeństwa, zmienną sygnalizację, sygnalizację pożaru, hydrant sieciowy. Zadbano również o dostęp do internetu i zasięg telefonii komórkowej oraz radio. Obiekt jest monitorowany przez 24 godziny i posiada system wykrywający wypadki.

Wartość całego projektu to 62 mln EUR. Opłata za przejazd nie będzie jednak wyższa niż za korzystanie z innych odcinków autostrady.

Budowa dalszych odcinków autostrad jest kontynuowana, a ich realizacja zostaje przyspieszona – niedługo planowane jest otwarcie trasy Međugorje-Bijača i Tarčin-Sarajevo Zachód, co oznacza, że centralna BiH zostanie połączona nowoczesnymi drogami.

Źródło: radiosarajevo.ba 1 i 2, seebiz.net

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE