Home / Bałkany / BiH / BiH: Otwarcie nowego kampusu SSST, największa prywatna inwestycja w naukę

BiH: Otwarcie nowego kampusu SSST, największa prywatna inwestycja w naukę

 

W obecności licznych gości rektor Uniwersytetu Sarajewskiej Szkoły Nauki i Technologii (SSST) dr Ejup Ganić i rektor Uniwersytetu w Buckingham dr Terence Kealey dokonali uroczystego otwarcia nowego kampusu Uniwersytetu SSST w Ilidži.

Jest to największa prywatna inwestycja w BiH, w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, w wysokości 6 mln euro.

– Edukacja to przyszłość dla naszego kraju. Chcemy, aby nasze dzieci były wiodącymi ekspertami w Unii Europejskiej. BiH ma ogromny potencjał młodych ludzi, dlatego staramy się to realizować mimo przeszkód i idziemy dalej z tego typu projektami, szerzymy i wzmacniamy podstawę tego kraju, powiedział Ejup Ganić.

BiH zyskała ważny ośrodek, który przyczyni się do rozwoju edukacji i nauki w całym kraju.

Rektor Kealey podkreślił, że jest dla niego wielkim zaszczytem współpracować z bośniackim uniwersytetem a także uczestniczyć w odbudowie Bośni i Hercegowiny, kraju, który jest bliski wszystkim ludziom na świecie, ze względu na odwagę, którą wykazali się mieszkańcy w czasie wojny.

Wyraził on także zadowolenie, gdyż zaobserwował wzrost i rozwój uczelni, która ustanowiła tak wysokie standardy.

Budowla Kampusu Uniwersytetu SSST zajmuje powierzchnię 10 tys. metrów kwadratowych i zbudowana jest zgodnie z międzynarodowymi standardami dla uczelni wyższych.

– W skład Kampusu wchodzi pięć głównych auli, trzy wielkie sale wykładowe, dwie sale na zewnątrz, pięćdziesiąt sal lekcyjnych, cztery pracownie komputerowe, aula do projekcji filmowych, sala konferencyjna, sala kinowa, restauracja i lądowisko dla helikopterów, powiedział dyrektor wykonawczy Uniwersytetu SSST Emir Ganić.

Jest to dowód na to, że SSST się rozszerza, gdyż zaczął działalność jako pierwszy prywatny uniwersytet w BiH w 2004 roku. Obiekty Uniwersytetu położonego przy sarajewskiej ulicy Bistrik przeznaczone będą także dla Sarajewskiej Akademii Filmowej. Odbywać się tam będą także różnego rodzaju seminaria i promocje.

Uniwersytet SSST składa się z sześciu wydziałów: Wydział Informatyki, Wydział Systemów Informacyjnych, Wydział Inżynierii, Wydział Ekonomiczny, Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Neofilologii oraz Sarajewskiej Akademii Filmowej, której dyrektor Emina Ganić ogłosiła, że w lutym 2013 r. zostaną uruchomione studia doktorskie z reżyserii filmowej.

– Studia te są rozwijane dzięki znanemu reżyserowi Béle Tarrowi, który w związku z prowadzeniem tego programu studiów przeprowadzi się do Sarajewa, a tym samym stanie się jednym z rezydujących artystów w naszym mieście, powiedziała Ganić.

Uczestnikami tego programu może zostać tylko szesnastu kandydatów z całego świata, a wszystkie filmy, nad którymi będą pracować, będą produkcją bośniacką.

– Po tym budynku Uniwersytetu SSST widzę, że Ejup, Emir i Emina Ganić wierzą w nowe generacje i przyszłość. W tej pracy trzeba w to wierzyć i za to wam gratuluje. Jestem w stu procentach przekonany, że ten program odnajdzie swoje miejsce właśnie tutaj, w Sarajewie, powiedział Tarr.

Źródło: seebiz.net

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE