Home / Bałkany / BiH / BiH: Otwarto nowy budynek Muzeum Klasztoru Franciszkanów w Fojnicy
seebiz.net-klasztor_fojnica

BiH: Otwarto nowy budynek Muzeum Klasztoru Franciszkanów w Fojnicy

27 maja br. uroczyście otwarto nowy budynek Muzeum Klasztoru Franciszkanów pw. św. Ducha w Fojnicy, w którym są przechowywane bezcenne historyczne dokumenty. W uroczystości udział wzięli m.in. Prezes Rady Ministrów BiH, Vjekoslav Bevanda, premier FBiH Nermin Nikšić, członek Prezydium BiH, Željko Komšić, burmistrz Sarajewa, Ivo Komšić, ambasador Turcji, Ahmet Yildiz, zastępca wielkiego muftiego, Husein Smajić, gwardian klasztoru, Nikica Vujica, a także inni przedstawiciele instytucji życia publicznego i kulturalnego oraz kręgów dyplomatycznych. Gościem honorowym wydarzenia był premier Republiki Chorwacji, Zoran Milanović.

Gwardian Klasztoru Franciszkanów w Fojnicy, Nikica Vujica, podziękował rządowi Chorwacji, który przekazał znaczne środki na budowę oraz rządowi FBiH. Ponadto podkreślił, że nowa przestrzeń pozwoli chronić franciszkańskie i bośniacko-hercegowińskie dziedzictwo kulturowe. Zoran Milanović podczas swojego przemówienia wyraził pragnienie, aby Bośnia i Hercegowina stała się przestrzenią wolności oraz bezpieczeństwa. Odniósł się także do powodzi, które nawiedziły BiH, Serbię i Chorwację i podkreślił znaczenie międzyludzkiej solidarności.

Prezes Rady Ministrów BiH, Vjekoslav Bevanda powiedział, że Muzeum Klasztoru Franciszkanów ma nieocenioną wartość nie tylko dla narodu chorwackiego w BiH, ale i dla całego kraju. Podziękował gwardianowi i wszystkim zakonnikom za pracę, którą wykonali i pogratulował sukcesu oraz obiecał wsparcie, ponieważ to bogactwo kulturowe powinno zostać zachowane dla następnych generacji. Nermin Nikšić zaznaczył, że obecność Franciszkanów na terenie BiH ma wielowiekową tradycję. Zgodnie z jego słowami muzeum jako instytucja i miejsce przechowywania pamięci historycznej mówi nam o tym jacy byliśmy i jacy powinniśmy być. Pamięć jest ważna, ale jeszcze ważniejsze jest to, w jaki sposób pamiętamy.

Rząd Turcji również przekazał środki finansowe na budowę muzeum. Ambasador Republiki Turcji w BiH, Ahmet Yildiz, powiedział, że niedługo opuszcza BiH i wraca do Turcji, a jego odejście przypadło na jeden z najtrudniejszych momentów dla BiH. Yildiz podkreślił, że cieszy się z możliwości uczestnictwa w otwarciach dwóch bardzo ważnych obiektów, jakimi są ambasada Turcji i Muzeum Klasztoru Franciszkanów. Przypomniał także, że podczas wojny klasztor spotykał się z wieloma problemami. Burmistrz gminy Fojnica, Salkan Merdžanić, stwierdził, że wydarzenie to jest bardzo ważne dla niego, mieszkańców Fojnicy oraz wszystkich mieszkańców BiH. Fojnica to miasto, w którym od ponad stu lat trwa dialog międzykulturowy. Merdžanić zaznaczył, że klasztor i muzeum to ozdoba Fojnicy, a jego otwarcie to krok dla kraju ku lepszej i jaśniejszej przyszłość.

Klasztor Franciszkanów pw. św. Ducha w Fojnicy jest jednym z najstarszych w BiH. Powstał ok. 700 lat temu. Są w nim przechowywane historyczne, religijne i kulturalne obiekty świadczące o katolickiej obecności w tej części BiH, a także o koegzystencji różnych narodów przez wieki. W bibliotece i muzeum znajduje się ok 50 tys. tytułów. Budowa nowego budynku trwała 14 lat. Rząd Chorwacji przekazał najwięcej środków na realizację tego projektu. W klasztorze przechowywany jest m.in. oryginał firmanu, w którym Sułtan Mehmed II Zdobywca zagwarantował franciszkanom swobodę kultu w Bośni w 1463. Jest to najstarszym zachowany dokument gwarantujący wolność religijną, niezależność i tolerancję wyznawcom innej religii.

Źródło:seebiz.net klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE